Nie żyje prof. Tarka, badacz wileńskiej Armii Krajowej. Napisał około 500 artykułów i kilkanaście książek

Bolesław Bezeg
Bolesław Bezeg
Śp. prof. Krzysztof Tarka historyk, wykładowca, badacz.
Śp. prof. Krzysztof Tarka historyk, wykładowca, badacz. Archiwum UO
W środę późnym popołudniem w szpitalu tymczasowym w Opolu zmarł prof. Krzysztof Tarka - wybitny pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, publicysta, badacz trudnej historii XX w. Napisał około 500 artykułów i kilkanaście książek.

W tym roku skończyłby 57 lat, urodził się i przez całe życie mieszkał w Kędzierzynie. Studia historyczne ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim i tam też w 1993 r. obronił rozprawę doktorską zatytułowaną „Litwa w polityce rządu polskiego na uchodźstwie 1939-1945”, którą napisał pod kierunkiem prof. Wojciecha Wrzesińskiego. W roku 1999 już jako pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego na podstawie pracy „Litwini w Polsce 1944-1997” otrzymał tytuł doktora habilitowanego. Tytuł naukowy Profesora zwyczajnego otrzymał w roku 2005.

Od początku swojej pracy naukowej szczególnie interesował się problematyką Polaków pozostających poza granicami kraju. Był jednym z pierwszych, którzy gdy tylko otwarto granice jeździli do Polaków na Wschodzie i Zachodzie. Efektem jego zainteresowań była wydana w 1990 r. praca „Komendant Wilk. Z dziejów Wileńskiej Armii Krajowej”.

Był członkiem Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk. Jako wykładowca akademicki pełnił funkcję promotora licznych prac magisterskich i rozpraw doktorskich, a także recenzował prace habilitacyjne.

Pełnił funkcję kierownika Katedry Historii Najnowszej Uniwersytetu Opolskiego. Publikował w prasie ogólnopolskiej „Rzeczpospolita Plus-Minus”, „W sieci Historia” i w innych.

Napisał około 500 artykułów i kilkanaście książek, m.in. „Jeden z wyklętych - generał Aleksander Krzyżanowski „Wilk” : komendant Okręgu Wileńskiego ZWZ-AK” (2000), „Emigracyjna dyplomacja : polityka zagraniczna rządu RP na uchodźstwie 1945-1990” (2003) oraz „Polonia w Wielkiej Brytanii 1918-1939” (2005).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska