MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne miejsca na Opolszczyźnie. Powstała mapa zagrożeń

Sławomir Draguła
Policja uruchomiła we wtorek mapę zagrożeń bezpieczeństwa w województwie opolskim.
Policja uruchomiła we wtorek mapę zagrożeń bezpieczeństwa w województwie opolskim. Policja Opole
Policja uruchomiła we wtorek mapę zagrożeń bezpieczeństwa w województwie opolskim. Każdy mieszkaniec przez internet może zasygnalizować teraz niepokojące go zjawiska.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mogą informować policjantów o przypadkach łamania prawa oraz sprawdzić, które miejsca Opolszczyzny, ale i całego kraju, są mniej bezpieczne.

- Program został opracowany po konsultacjach, które przeprowadzaliśmy ze społeczeństwem w całym regionie oraz na podstawie naszych statystyk - mówi komisarz Marzena Grzegorczyk, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Dzięki mapie mieszkańcy mogą na bieżąco reagować na zagrożenia i aktywnie współpracować z nami w tej kwestii.

Za pomocą aplikacji można informować policjantów o zauważonych przez siebie zagrożeniach i przypadkach łamania prawa (jak to zrobić patrz ramka). Program ma zapisanych 25 kategorii, które możemy zaznaczyć na mapie, m.in. akty wandalizmu, kłusownictwo, znęcanie się nad zwierzętami, nielegalna wycinka drzew, nieprawidłowe oznakowanie dróg, picie alkoholu w niedozwolonych miejscach, nielegalne rajdy samochodowe, wypalanie traw itp.

ZOBACZ Na Opolszczyźnie wybudują ronda, lewoskręty, chodniki i ścieżki rowerowe
- Oczywiście każdy taki przypadek będziemy weryfikować - mówi nadkomisarz Iwona Żurawska, pełniąca obowiązki naczelnika wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Nie znaczy to jednak, że policjanci zjawią się na miejscu od razu po zgłoszeniu. Na weryfikację mają pięć dni.

- Chodzi tu raczej o zidentyfikowanie problemu. Mapa nie zastępuje telefonów alarmowych. W pilnych sprawach wymagających interwencji wciąż dzwonimy na numery 997 i 112 - mówi nadkomisarz Żurawska.

Jeśli okaże się, że sygnał jest prawdziwy, policjanci odznaczą go na mapie, jako potwierdzony.

- Dzięki temu dowiemy się, jakie są problemy nie tylko w których miastach, ale w jakich dzielnicach, na jakich osiedlach, czy nawet na konkretnych ulicach - dodaje Iwona Żurawska. - Będziemy też mogli skuteczniej odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców, wykorzystywać ich spostrzeżenia przy sporządzaniu analiz stanu bezpieczeństwa, a co za tym idzie przy rozmieszczeniu patroli. Możemy też zgłaszać problemy innym instytucjom. Na przykład drogowcom o złym oznakowaniu, czy kolejarzom o brakach w bezpieczeństwie na przejazdach.

Uwaga! Z jednego numeru IP dziennie można dodać jedno zgłoszenie. W ten sposób policja chce wyeliminować m.in. głupie żarty i uniknąć sytuacji kiedy ktoś będzie dla hecy umieszczał nieskończenie wiele nieprawdziwych informacji.

- Apelujemy do wszystkich, by na prawdę rozsądnie korzystali z aplikacji - kończy Iwona Żurawska.

Wprowadź zagrożenie

  • Wejście na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się między innymi na stronie internetowej
    www.opolska.policja.gov.pl.
  • Następnie należy kliknąć w ikonkę Mapa zagrożeń bezpieczeństwa (znajduje się po prawej stronie). Wówczas program przenosi nas do mapy naszego kraju.
  • Kolejnym krokiem jest kliknięcie w czerwone kółko z białym plusem, mieszczące się w lewym dolnym rogu ekranu. Wówczas wyświetlają się kategorie zgłoszeń (jest ich 25). Wybieramy nas interesującą i klikamy nią.
  • Potem zaznaczamy na mapie miejsce, w którym doszło do zaistniałej sytuacji, na przykład nielegalnych wyścigów samochodowych.
  • Wówczas otwiera się okno "wprowadź szczegóły zgłoszenia". Robimy to.
  • Na koniec akceptujemy nasze zgłoszenie klikając w niebieski przycisk "zgłoś".
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska