Niecodzienne odkrycie w Kielczy w gminie Zawadzkie. Archeolodzy odnaleźli pozostałości po wieży rycerskiej

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Archeolodzy odkopali fragment piwniczki wieży rycerskiej. Znaleźli przy tym wiele przedmiotów codziennego użytku.
Archeolodzy odkopali fragment piwniczki wieży rycerskiej. Znaleźli przy tym wiele przedmiotów codziennego użytku. Radosław Dimitrow
Z historycznych dokumentów wynikało, że jeszcze w średniowieczu Kielczę zamieszkiwali rycerze, którzy władali okolicznymi ziemiami. Świadczyły o tym chociażby dokumenty wystawiane przez książąt na zamku w Toszku. Podejrzenia badaczy okazały się słuszne.

Archeolodzy zbadali grunt w Kielczy przy pomocy georadaru. Ustalili, że wieża mogła stać niegdyś na kopcu w bliskim sąsiedztwie kościoła.

- Tego typu wieże bardzo często stawiane były na wzniesieniach, a także w sąsiedztwie rzek, bo tak ulokowane obiekty były trudne do zdobycia - mówi Radek Zdaniewicz z Górnośląskiej Pracowni Archeologicznej. - Z taką budowlą mamy do czynienia właśnie w Kielczy. Była to kilkukondygnacyjna wieża, w której mieszkał rycerz ze swoją rodziną.

Archeolodzy odkopali już piwniczkę zabytkowego obiektu. W ziemi odkryli m.in. metalowe elementy konstrukcyjne takie jak gwoździe i okucia, a także fragmenty przedmiotów, jakie używali ludzie na co dzień. Część z nich widoczna była gołym okiem, a część odkryli dzięki użyciu wykrywacza metali.

- Są to fragmenty naczyń ceramicznych, osełki, nożyk, a także grot bełtu do kuszy - wylicza Zdaniewicz. - Takie znaleziska są dla nas bardzo ważne, bo przez ich pryzmat możemy określić, jak żyli ludzie w przeszłości, czy byli majętni, czy też biedni. Wszystkie zabytkowe elementy będą oddane do konserwacji, a potem będą przekazane do Muzeum Śląska Opolskiego.

Jan Czanguleit, sołtys Kielczy, mówi, że okoliczni mieszkańcy od dawna zastanawiali się, dlaczego niedaleko kościoła znajduje się kopiec.

- Teraz mamy odpowiedź na to pytanie - zauważa sołtys. - Chcielibyśmy za rok, przy okazji nocy muzeów, przygotować wystawę, na której będzie można zobaczyć znalezione przedmioty. Ekspozycja stanie w zabytkowej chacie w Kielczy.

W pracach archeologicznych biorą udział zawodowi archeolodzy, a także wolontariusze. Poszukiwania potrwają łącznie około 2 tygodni.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska