Niedziela Palmowa 2019 przypada 14 kwietnia. Do kościoła przynosimy palmy. Usłyszymy tam opis męki Pańskiej wg św. Łukasza

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Niedziela Palmowa 2019 - kiedy wypada? Jakie są czytania? Zwyczaje Niedzieli Palmowej
Niedziela Palmowa 2019 - kiedy wypada? Jakie są czytania? Zwyczaje Niedzieli Palmowej Dariusz Gdesz / Polska Press
14.04.2019 Niedziela Palmowa. Tego dnia przynosi się do kościoła wierzbowe gałązki - symbolizujące nowe życie i wiosnę. Niedziela Palmowa jest pamiątką uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Jak podają Ewangelie, tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe wołając: "Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie". W czasie liturgii czyta się opis wjazdu Jezusa do Jerozolimy oraz fragment Ewangelii o Męce Pańskiej. W tym roku z Ewangelii św. Łukasza.

Niedziela Palmowa 2019 jest obchodzona 14 kwietnia

Kiedy wypadają Święta Wielkanocne?

  • Niedziela Palmowa 2019 wypada 14.04. i rozpoczyna Wielki Tydzień.
  • Wielki Czwartek będzie 18.04.
  • Wielki Piątek 19.04.
  • Wielka Sobota 20.04.

Niedziela Wielkanocna w 2019 r. będzie obchodzona 21.04. Następnego dnia świętujemy Poniedziałek Wielkanocny, tzw. lany poniedziałek.

Niedziela Palmowa 2019. CZYTANIA

W Niedzielę Palmową w kościele czyta się teksty proroka Izajasza o słudze Pańskim, który nie zasłonił twarzy przed zniewagami i opluciem oraz fragment listu do Filipian o Chrystusie, który uniżył samego siebie, ale Bóg Go wywyższył. Z Ewangelii Łukasza czytany jest opis wjazdu Jezusa do Jerozolimy oraz opis Męki Pańskiej. Liturgią Niedzieli Palmowej rozpoczynamy Wielki Tydzień.

Liturgia Niedzieli Palmowej przypomina to wydarzenie radosną procesją z palmami, zaraz potem czyta się w kościołach opis Męki Pańskiej.

Niedziela Palmowa - Zwyczaje

Zgodnie ze zwyczajem na tydzień przed Wielkanocą wierni gromadzą się w kościele z palmami, które następnie są święcone przez księdza. Mają zapewnić szczęście i błogosławieństwo. Początkowo polskie palmy były wiązankami gałęzi wierzby z pąkami i baziami. Wierzba w ludowej tradycji symbolizowała nowe życie, odradzający się kosmos, a także wiosnę.

Palmie od zawsze przypisywano nadludzkie właściwości. To dlatego dawniej w polskich domach po powrocie z Kościoła ludność połykała bazie, które miały zapewnić zdrowie. Poświęcone palmy wtykano też w okno w czasie burzy, wierząc, że ochroni dom przed piorunem, wiatrem i deszczem. Rolnicy wykorzystywali bazie z palmy w czasie wiosennego siewu zbóż i ziemniaków, co miało zapewnić obfite plony.

Niektórzy mieszkańcy wsi uderzali gałązkami palmy w dobytek, wierząc, że dzięki temu krowy będą bardziej dojne, a konie silne i zdrowe. Z czasem gałązki z wierzby zaczęły być coraz bardziej ozdobne, do tego stopnia, że dziś w wielu miejscach w Polsce przypominają prawdziwe dzieła sztuki.[/b]

Niedziela Palmowa to ważne święto w kulturze polskiej. Najsłynniejsze polskie palmy to:

  • palma kurpiowska,
  • palma góralska,
  • palma wileńska.

Kurpiowskie palmy są bogato zdobione, najczęściej wrzosem, bukszpanem, kwiatami, bibułą i wstążką. To właśnie na Kurpiach w miejscowości Łyse odbywa się coroczny pokaz najpiękniejszych palm. Kolejną słynną palmą jest palma góralska. Wykonana jest z wikliny, a jej wierzchołek stanowią kwiaty zrobione z bibuły oraz wstążek. Palma wileńska wykonana jest z mchów i suszonych kwiatów.

Pozostałe zwyczaje związane z Niedzielą Palmową

  • Święcenie palm. Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku. Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami. Według tradycji po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Wtykano także palmy na pola, aby Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem.
  • W Polsce Niedziela Palmowa nosiła także nazwę Niedzieli Kwietnej, bo zwykle przypada w czasie gdy pokazują się pierwsze kwiaty. Dawniej tego dnia odbywały się w kościołach przedstawienia pasyjne.
  • Za czasów króla Zygmunta III istniały zrzeszenia aktorów-amatorów, którzy w roli Chrystusa, Kajfasza, Piłata, Judasza itp. chodzili po miastach i wioskach i odtwarzali misterium męki Pańskiej.
  • Zwyczaj odbywania procesji na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy został zapoczątkowany w IV wieku w Jerozolimie. W wieku IX przyjął się także w Rzymie, a od średniowiecza znany jest w całej Europie, także w Polsce. W tamtych czasach starano się jak najdokładniej odtwarzać sceny z życia Jezusa. Z upływem lat procesje zostały udramatyzowane - w Egipcie na czele procesji niesiono krzyż, w Jerozolimie biskup reprezentujący Chrystusa wjeżdżał do miasta na osiołku.

Niedziela Palmowa a Światowy Dzień Młodzieży

Niedziela Palmowa jest także Światowym Dniem Młodzieży. (Wprowadził go w 1986 r. papież Jan Paweł II). Młodzi chrześcijanie spotykają się tego dnia w Rzymie z papieżem.

W łączności z nim modlą się także w swoich diecezjach. W Opolu w sobotę 13 kwietnia w kościele seminaryjnym w Opolu odbędzie się całodzienny diecezjalny obchód Światowego Dnia Młodzieży. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 a zakończy ok. 21.30. Pod koniec spotkania delegacje każdej parafii otrzymają z rąk księdza biskupa tekst adhortacji i inne materiały pomocne w duszpasterstwie młodzieży w parafii. Główne nabożeństwo rozpocznie się o 19.00.

Pisanki na Wielkanoc to jeden z symboli świąt. Oznaczają nowe życie. Zwyczaj ozdabiania pisanek może połączyć całą rodzinę Zobacz kreatywne sposoby na pisanki na Wielkanoc 2019

Pisanki wielkanocne ręcznie robione! Pomysły na ozdoby na Wi...

Najwyższe palmy wielkanocne w Polsce. ZOBACZ film

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska