Niedziela Palmowa już niedługo, wsie słyną z pięknych palm. Zobacz, jak tworzą je gospodynie. Wykonanie wcale nie jest trudne

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Niedziela Palmowa obfituje w jarmarki, podczas których organizowane są konkursy na największą palmę.
Niedziela Palmowa obfituje w jarmarki, podczas których organizowane są konkursy na największą palmę. Małgorzata Więcek-Cebula/Polska Press
W sezonie przedświątecznym na każdym bazarku i w markecie dostępne są gotowe palemki. Mnogość barw, różnorodność materiałów, kilka rozmiarów – każdy może znaleźć coś dla siebie. Na wsiach tworzenie palm to tradycja. Gospodynie z podstawowych produktów potrafią wyczarować dzieła sztuki. W niektórych miejscach odbywają się nawet konkursy na największe i najpiękniejsze dekoracje.

Spis treści

W tym roku Niedziela Palmowa wypada 2 kwietnia. Palmy wielkanocne zanosimy do kościoła na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.

Symbolika palmy wielkanocnej

Dekoracje można wykonać z darów natury, gotowych bibelotów oraz dodatków dostępnych w każdej pasmanterii. Na wsiach zasada jest jedna – musi być kolorowo i bogato. Palmy w kościele katolickim symbolizują nowe życie i zwycięstwo. W wielu regionach wciąż wierzy się, że poświęcone gałązki przyniosą domownikom zdrowie i dobrobyt.

Jak i z czego zrobić palmę wielkanocną?

W klasycznej wielkanocnej palmie często pojawiają się tradycyjne akcenty – bazie, czyli gałązki wierzbowe oraz bukszpan. Podstawą wykonania jest stabilny kijek lub patyk. Reszta stanowi już wytwór naszej wyobraźni. O tym, jak dobierać materiały i uwolnić kreatywność, rok temu opowiadały nam gospodynie z różnych regionów kraju.

- Nasze gospodynie robią palmy wielkanocne z zielonych części roślin, tj. bukszpanu, żywotnika, ostrokrzewu, zasuszonych kwiatostanów traw. Kolorowe kwiaty wykonujemy z bibuły lub krepiny. Mocujemy to do wierzbowych gałązek przy pomocy drutu florystycznego i na koniec ozdabiamy wstążką – przekonywały gospodynie z KGW w Konarzycach.

W okresie wiosennym wiele elementów mamy pod ręką, zwłaszcza na wsiach. Można użyć świeżych kwiatów, zbóż, gałązek drzew, suszonych kwiatów. Nie ma konkretnego przepisu na palmę, niezależnie, czy będzie tradycyjna, czy współczesna.

- Nie ma reguły odnoszącej się do rodzaju kwiatów, jakich należy użyć do stworzenia palmy wielkanocnej. Nadają się wszystkie, które akurat będą w rozkwicie. Najlepiej na palmie wyglądają naprzemienne okółki z kwiatów i bukszpanu. Można również najpierw pokryć palmę bukszpanem, po czym wpleść w niego kwiaty zrobione z bibuły – informowały członkinie KGW w Gozdnicy.

Najwięcej palm powstanie w pierwszym tygodniu kwietnia

Największe palmowe zamieszanie odbywa się w tygodniu przed Niedzielą Palmową. Koła Gospodyń Wiejskich organizują warsztaty tworzenia regionalnych palm, a dzieci w szkołach i przedszkolach poznają tradycję kolorowych gałązek.

- Palmy robimy w tygodniu przed Niedzielą Palmową, aby były świeże i piękne. Używamy bukszpanu, tui, suszonych zbóż oraz traw. Przyozdabiamy własnoręcznie wykonanymi kwiatami z krepiny, baziami i żywymi kwiatami – mówiły członkinie KGW z Włostowa.

Konkursy wielkanocnych palm. Najsłynniejsze w Małopolsce i na Kurpiach

Wiele dzieł startuje potem w konkursach. A te są znane na całą Polskę! Chyba każdy z nas słyszał o największych i najpiękniejszych palmach z Lipnicy Murowanej w Małopolsce albo Łysych na Mazowszu. W trakcie imprez zazwyczaj odbywają się festyny, jarmarki i warsztaty tworzenia pięknych bukietów gałęzi.

Zobacz, jak piękne mogą być wielkanocne palmy. Ich przygotowanie jest łatwe i przyjemne!

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie