Niedziela Palmowa to początek najważniejszego świętowania w roku. Jak możemy dobrze przeżyć Wielki Tydzień?

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W Wielki Wtorek biskup Andrzej Czaja zaprasza na wyjątkowe przeżywanie drogi krzyżowej. Nabożeństwo będzie przygotowane i poprowadzone przez Opolan dotkniętych bezdomnością. Wspólna modlitwa rozpocznie się o godz. 19.30 w katedrze opolskiej
W Wielki Wtorek biskup Andrzej Czaja zaprasza na wyjątkowe przeżywanie drogi krzyżowej. Nabożeństwo będzie przygotowane i poprowadzone przez Opolan dotkniętych bezdomnością. Wspólna modlitwa rozpocznie się o godz. 19.30 w katedrze opolskiej archiwalne/Krzysztof Ogiolda
Niedziela Palmowa to święto obchodzone na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Przypada siedem dni przed Wielkanocą i rozpoczyna Wielki Tydzień, w którym chrześcijanie w sposób szczególny powinni oddać się wyciszeniu i skupieniu na przeżywaniu męki Chrystusa. Jak przeżyć ten czas na Opolszczyźnie?

Przybycie Jezusa do Jerozolimy było wydarzeniem przepowiedzianym w Starym Testamencie: „_Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie, Córo Jeruzalem! Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny – jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy_” (Za 9,9). Opisali je także wszyscy czterej ewangeliści.

Świętowanie tego dnia to bardzo stara tradycja. Pierwsze zachowane wzmianki o procesjach pochodzą z końca IV wieku. Do Polski zwyczaj obchodzenia niedzieli palmowej trafił w średniowieczu. Katolicy praktykują przynoszenie do kościoła palemki, która ma symbolizować odradzające się życie.

Palmy w różnych regionach różnią się od siebie. Są miejsca na Górnym Śląsku, gdzie tradycyjna palma wielkanocna powstaje z gałązek pięciu lub siedmiu gatunków roślin. Mają one symbolizować pięć ran Jezusa Chrystusa i Siedem Boleści Najświętszej Marii Panny. Nie jest dekorowana kolorowymi elementami. Wyjątkiem jest czerwień symbolizująca krew Jezusa.

Do opolskich zwyczajów Niedzieli Palmowej należy także publiczne przeżywanie męki Jezusa poprzez udział w nabożeństwie drogi krzyżowej odprawianym na ulicach Opola. Tegoroczne rozpoczęcie zaplanowano o 19.30 w kościele „na Górce”, a zakończenie w katedrze.

W wielu miejscach praktykowane są procesje z palmami poza świątyniami. Aby pomóc wiernym lepiej wczuć się w czasy Jezusa w procesji udział biorą żywe… osiołki. Takie inscenizacje organizowali m.in. ojcowie kamilianie w Białej koło Prudnika.

Cennym doświadczeniem może być udział w mszy świętej sprawowanej w nadzwyczajnym rycie rzymskim. Opolskie środowisko tradycji łacińskiej spotyka się na wspólnej modlitwie w kościele św. Michała w Opolu. W Niedzielę Palmową msza święta z poświęceniem palm i procesją zostanie odprawiona o godz. 13.00. O 12:45 poprzedzi ją nabożeństwo gorzkich żali.

Wielowiekowa tradycja odcisnęła mocny ślad w tradycji ludowej. W kolejnych trzech dniach Wielkiego Tygodnia dużą wagę przywiązywano do pojednania. Wszelkie porządki i przyozdabianie domów należało wykonać najpóźniej we wtorek.

W Wielki Wtorek biskup Andrzej Czaja zaprasza na wyjątkowe przeżywanie drogi krzyżowej. Nabożeństwo będzie przygotowane i poprowadzone przez Opolan dotkniętych bezdomnością. Wspólna modlitwa rozpocznie się o godz. 19.30 w katedrze opolskiej.

Szczególnie z myślą o osobach zapracowanych każdego roku jest organizowana Noc Konfesjonałów. W Wielką Środę i Wielki Piątek w kilku parafiach diecezji opolskiej, m.in. w Opolu i Nysie, będzie okazja do wieczornych spowiedzi.

Najważniejszym czasem Wielkiego Tygodnia i całego roku liturgicznego jest Triduum Paschalne. Zaczyna się wieczorną mszą w Wielki Czwartek i trwa do nieszporów w Niedzielę Zmartwychwstania. W tych dniach ma miejsce celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska