Niejasne przepisy zagrożeniem dla fundacji rodzinnych. Grożą im wielomilionowe kary. KNF nie jest w stanie dać jasnych wytycznych

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
KNF podkreśla, że z uwagi na stopień skomplikowania regulacji nie jest w stanie dać jasnych wytycznych, a każdy przypadek powinien być analizowany osobno.
KNF podkreśla, że z uwagi na stopień skomplikowania regulacji nie jest w stanie dać jasnych wytycznych, a każdy przypadek powinien być analizowany osobno. Bartek Syta/ Polska Press
W obliczu nieprecyzyjnych regulacji prawnych, fundacje rodzinne działające na polskim rynku mogą spotkać się z wielomilionowymi karami za błędy, które nie wynikają z ich winy, lecz z braku jasnych przepisów. Komisja Nadzoru Finansowego zwraca uwagę na problem, który może dotknąć około 1000 instytucji tego typu, mających na celu ochronę rodzinnego majątku i ułatwienie sukcesji.

Spis treści

Fundacje rodzinne w Polsce

Na polskim rynku działa obecnie około 1000 fundacji rodzinnych, które zostały wprowadzone jako rozwiązanie mające na celu ułatwienie sukcesji rodzinnego biznesu oraz ochronę majątku rodzinnego przed różnego rodzaju zawirowaniami, zwłaszcza w razie śmierci przedsiębiorcy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna". Choć istnieją od roku, to wciąż napotykają na liczne problemy związane z nieprecyzyjnymi przepisami prawnymi, które nie uwzględniają w pełni specyfiki ich działania.

Rozwiązanie to miało stanowić bezpieczną przystań dla przedsiębiorców pragnących zapewnić ciągłość zarządzania oraz ochronę majątku. Jednakże, brak jasnych regulacji sprawia, że fundacje te mogą nieświadomie narazić się na poważne konsekwencje finansowe, co zagraża ich podstawowym założeniom.

Zawiłości prawne dotyczą m.in. rynku papierów wartościowych

Jak wskazuje „DGP", jednym z przykładów problemów, z jakimi mogą się zmagać fundacje rodzinne, są regulacje dotyczące rynku papierów wartościowych. Gdy fundacja staje się posiadaczem większości akcji w danej spółce, musi zaoferować pozostałym akcjonariuszom możliwość wykupu lub zamiany ich udziałów. Niestosowanie się do tego obowiązku może skutkować nałożeniem kary sięgającej 10 mln zł. Problem pojawia się, gdyż obecne przepisy nie określają jednoznacznie, kto w przypadku fundacji rodzinnych jest podmiotem dominującym, co rodzi znaczne ryzyko prawne.

Reakcja Komisji Nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego dostrzegła problem nieprecyzyjnych regulacji dotyczących fundacji rodzinnych. W opublikowanym stanowisku, poprzez przykłady, stara się instruować, jak interpretować obowiązujące przepisy. Jednakże, Komisja zaznacza, że ze względu na skomplikowanie regulacji, nie jest w stanie zapewnić jednoznacznych wytycznych. Podkreśla, że każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie, co nie rozwiązuje problemu, ale jedynie podkreśla jego skalę.

Komisja Nadzoru Finansowego, która w opublikowanym stanowisku na konkretnych przykładach instruuje, jak interpretować przepisy. Jednocześnie zaznacza, że z uwagi na stopień skomplikowania regulacji nie jest w stanie dać jasnych wytycznych, a każdy przypadek powinien być analizowany osobno. Takie podejście, choć pomocne w pewnym stopniu, nie eliminuje podstawowego problemu, jakim jest brak precyzyjnych przepisów, co pozostawia fundacje rodzinne w stanie niepewności prawnej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło:PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niejasne przepisy zagrożeniem dla fundacji rodzinnych. Grożą im wielomilionowe kary. KNF nie jest w stanie dać jasnych wytycznych - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska