Nielegalne składowisko odpadów w Dąbrowie. Jest akt...

  Nielegalne składowisko odpadów w Dąbrowie. Jest akt oskarżenia. Mieszkańcy woj. śląskiego składowali rakotwórcze i łatwopalne substancje

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Draguła

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Rodzaj i ilość zgromadzonych płynnych odpadów (około 66 tysięcy litrów), a także sposób ich przechowywania (nieszczelne beczki, betonowa niecka) powodowały,
  1/11
  przejdź do galerii

  Rodzaj i ilość zgromadzonych płynnych odpadów (około 66 tysięcy litrów), a także sposób ich przechowywania (nieszczelne beczki, betonowa niecka) powodowały, że zagrożone było życie i zdrowie mieszkańców okolicy, jak również wystąpiło ryzyko istotnego obniżenia jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi. ©Mario(o)

  Prokuratura Rejonowa w Opolu skierowała do tutejszego sądu akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. i Pawłowi T., którym zarzuca nielegalne składowanie odpadów chemicznych na terenie magazynów przy ul. Opolskiej w Dąbrowie.
  W czasie śledztwa ustalono, że dwaj mężczyźni – mieszkańcy województwa śląskiego, w okresie od 4 kwietnia do 7 czerwca tego roku, w dzierżawionych magazynach przy ul. Opolskiej w Dąbrowie, składowali rakotwórcze i łatwopalne substancje chemiczne.

  - Był tam toluen, ksylen, węglowodory alifatyczne oraz terpentyna - wylicza prokurator Stanisław Bar, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu. - Substancje te stanowią produkty uboczne wielu procesów przemysłowych, nie udało się jednak ustalić ich pochodzenia.

  Rodzaj i ilość zgromadzonych płynnych odpadów (około 66 tysięcy litrów), a także sposób ich przechowywania (nieszczelne beczki, betonowa niecka) powodowały, że zagrożone było życie i zdrowie mieszkańców okolicy, jak również wystąpiło ryzyko istotnego obniżenia jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi.  - Mogło również dojść do zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach - dodaje prokurator Bar.

  35-letni Sebastian M. został tymczasowo aresztowany, natomiast 38-letni Paweł T. przebywa w zakładzie karnym w związku z odbywaniem wcześniej zasądzonej kary pozbawienia wolności.

  Sprawę rozpozna Sąd Rejonowy w Opolu. Data pierwszej rozprawy nie została jeszcze wyznaczona. Oskarżonym grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

  Zobacz: Niebezpieczne chemikalia w Dąbrowie. Policjanci zatrzymali 35-latka podejrzanego o ich nielegalne składowanie, sąd go aresztował

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Wideo