Nielegalny handel zabytkami. Ponad 4 tysiące odzyskanych przedmiotów

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
źródło: policja.pl
W trakcie ogólnopolskiej operacji funkcjonariusze policji wzięli na cel osoby zajmujące się kradzieżą i nielegalnym handel dobrami kultury, w tym szczególnie w nielegalny obrót zabytkami w Internecie. W sumie przeprowadzono ponad 55 akcji, podczas których zabezpieczono łącznie 4069 zabytkowych przedmiotów. Zatrzymano 14 osób.

Jak przekazała Komenda Głowna Policji, policjanci i współpracujące służby koncentrowali się na ujawnianiu przypadków grabieży dziedzictwa kulturowego na obszarach lądowych i podwodnych, nielegalnego obrotu dobrami kultury oraz kradzieży zabytków. Jej celem było także zgromadzenie informacji na temat osób dokonujących nielegalnych eksploracji stanowisk archeologicznych oraz szeroko pojęta przestępczość przeciwko dobrom kultury.

Ponad 4 tysiące odzyskanych zabytków

W trakcie operacji funkcjonariusze policji w garnizonach na terenie całego kraju przeprowadzili ponad 55 realizacji, podczas których zabezpieczono łącznie 4069 przedmiotów. Wiele z nich to zabytki archeologiczne, w tym zabytki z okresu wpływów rzymskich (fibule, pierścienie, monety), zabytki z epoki średniowiecza i nowożytne, które mogły zostać nielegalnie wykopane za pomocą detektorów metali. W tej liczbie jest również duża ilość zabytkowych militariów, broni i amunicji z czasów wojennych, w tym również przedmioty, które mogą stanowić dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Podczas kilku realizacji korzystano z patrolu saperskiego i w kilku przypadkach z uwagi na niebezpieczne urządzenia wybuchowe pochodzenia wojennego, ewakuowano mieszkańców. Ponadto zabezpieczono pochodzące z kradzieży zabytkowe wyroby jubilerskie, zabytki malarstwa, zegar i rzeźbę.

Współpraca na szeroką skalę

KGP wskazuje, że operacja koordynowana była przez nieetatowego krajowego koordynatora ds. zabytków z Wydziału Kryminalnego Biura Kryminalnego KGP. Do działań włączyli się także nieetatowi koordynatorzy zajmujący się problematyką zwalczania przestępczości przeciwko dziedzictwu narodowemu umocowani w strukturach wydziałów kryminalnych komend wojewódzkich, Komendzie Stołecznej Policji oraz w Centralnym Biurze Śledczym Policji. Ponadto w operacji udział wzięli wyznaczeni funkcjonariusze Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP. Współpraca dotyczyła nie tylko działań obejmujących sprawy krajowe, ale także miała charakter międzynarodowy.

Podczas całej operacji Wydział Kryminalny Biura Kryminalnego KGP zapewniał wsparcie operacyjne i analityczne wszystkim uczestniczącym w działaniach w zakresie weryfikacji proweniencji kwestionowanych w trakcie prowadzonych kontroli oraz sprawdzeń dóbr kultury. W niektórych jednostkach zrealizowane sprawy były zapoczątkowane dzięki informacji przekazanej przez funkcjonariuszy WK BK KGP. Ponadto Wydział Kryminalny Biura Kryminalnego KGP był zaangażowany w bieżącą wymianę informacji pomiędzy wszystkimi uczestniczącymi w działaniach służbami, zapewniając ścisłą współpracę i komplementarne wsparcie działań Policji co przyczyniło się do sprawnego przeprowadzenia operacji.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nielegalny handel zabytkami. Ponad 4 tysiące odzyskanych przedmiotów - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska