Niemal 4 mln zł na dostosowanie uczelni i pracowników do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. UO realizuje projekt

na podst. mat. pras.
Podjazd dla wózków do Collegium Civitas UO.
Podjazd dla wózków do Collegium Civitas UO. archiwum UO
Modernizacja uczelnianej infrastruktury, ale także podniesienie kompetencji kadry uczelni z wiedzy na temat niepełnosprawności - to cele realizowanego na Uniwersytecie Opolskim projektu.

Projekt, na który opolska uczelnia pozyskała niemal 4 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (źródłem finansowania jest unijny program wiedza, edukacja, rozwój), ma na celu usprawnienie funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami.

Zakłada on między innymi zakup i montaż trzech wind, które umożliwią swobodne poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami w budynkach dydaktycznych UO: budynku głównym przy ul. Oleskiej 48, Collegium Pedagogicum przy ul. Czaplaka 2a i w gmachu przy pl. Staszica 1.

W Collegium Civitas i w budynku głównym powstaną też podjazdy oraz platforma dla osób niepełnosprawnych. Obiekty UO zostaną także wyposażone - w ramach projektu - w bezdotykowe dozowniki na płyn dezynfekcyjny, a w Collegium Civitas zamontowane zostaną zewnętrzne rolety, nagłośnienie z pętlą indukcyjną i nowe oświetlenie.

W ramach projektu opracowane zostaną także procedury organizacyjne dotyczące funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami na Uniwersytecie Opolskim. Po konsultacjach z ekspertami powstanie dokument - Polityka Zarządzania Niepełnosprawnością UO, przygotowane zostaną też materiały oraz wytyczne dla pracowników w tym zakresie.

Kolejnym elementem jest utworzenie Centrum Wsparcia Psychologiczno-Terapeutycznego, w którym zatrudnione zostaną osoby oferujące szeroką pomoc osobom niepełnosprawnym w kwestiach bieżącego funkcjonowania, podejmujące działania interwencyjne, ale też realizujące autorskie programy profilaktyczne.

Na UO będzie także działać Akademia Szkoleniowa, w ramach której zrealizowane zostaną warsztaty oraz wsparcie dla kadry dydaktycznej i administracyjnej – materiały szkoleniowe dostępne będą również online, żeby zapewnić łatwy dostęp do informacji.

Opracowany i opublikowany zostanie także podręcznik „Niepełnosprawność. Uniwersytet Opolski w działaniu”, w którym znajdą się informacje dotyczące niepełnosprawności, sposobu rozpoznania sytuacji kryzysowej i reakcji na nią. Przedstawione w nim też będą zagadnienia dotyczące realizacji wewnętrznych procedur postępowania oraz polityki komunikacyjnej z osobami niepełnosprawnymi.

Kierownikiem projektu jest dr Grzegorz Haber z Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej, który pełni na UO funkcję pełnomocnika rektora ds. osób niepełnosprawnych. Realizacja projektu rozpoczęła się w w listopadzie br. i potrwa do końca października 2023 r.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska