Niemal 4 mln zł wypłacił opolski ZUS w drugiej transzy na świadczenia postojowe. Co się zmieniło w tych świadczeniach po 18 kwietnia?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
archiwum ZUS
Pieniądze (niemal 4 mln zł), które przelano z opolskiego ZUS w piątek, 24 kwietnia, mają trafić do 1960 osób w regionie. To druga transza świadczeń postojowych wypłaconych przez opolski ZUS.

Pierwsze płatności zrealizowano 15 kwietnia. Wtedy około 1600 osób, które jako pierwsze złożyły wnioski, dostały przelewy (łączna kwota wypłaty to niemal 3,1 mln złotych).

- W piątek na rachunki bankowe mieszkańców województwa opolskiego trafiła kolejna transza wypłat w ramach świadczeń postojowych, w większości do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Suma wypłat dla 1893 samozatrudnionych wyniosła 3 miliony 813 tysięcy złotych. Natomiast na konta 67 osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych przelaliśmy nieco ponad 139 tysięcy złotych - wylicza Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Do tej pory świadczenie postojowe otrzymało ponad 3,5 tys. mieszkańców Opolszczyzny na łączną kwotę około 7,1 mln złotych. Do czwartku opolskie placówki ZUS zarejestrowały 4260 wniosków o wypłatę zasiłku postojowego. Większość, bo 3713 wniosków pochodzi od osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą.

W wyniku nowelizacji ustawy o zwalczaniu COVID19 z 18 kwietnia zmieniły się niektóre elementy w tzw. tarczy antykryzysowej. Na przykład te dotyczące kryteriów w ustalaniu prawa i wypłacaniu świadczeń postojowych.

Przedtem prawo do świadczenia było uwarunkowane tym, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie był wyższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (obecnie to 15 595,74 zł).

Wobec osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą zniesiono kryterium przychodowe, które warunkowało prawo do świadczenia.

Nie ma już potrzeby przedkładania oświadczenia przez osobę prowadzącą działalność o nieposiadaniu przychodu wyższego od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Dotyczy to wniosków złożonych po 1 kwietnia 2020 roku.

Wcześniej prawo do świadczenia postojowego miały osoby, które zawarły umowy cywilnoprawne przed 1 lutego 2020 r. Teraz z takiej możliwości mogą skorzystać osoby, które zawarły taką umowę po 31 stycznia 2020 r. i przed 1 kwietnia 2020 r. Nowe zasady mają zastosowanie do wniosków złożonych od 1 kwietnia 2020 r.

W wyniku nowych regulacji wprowadzono możliwość trzykrotnej wypłaty świadczenia postojowego. Dotychczas świadczenie było jednorazowe.

Ponowna, tj. druga i trzecia wypłata realizowana jest na podstawie oświadczenia osoby uprawnionej, w którym wskazuje, że sytuacja materialna nie uległa poprawie.

Kolejna wypłata świadczenia może zostać zrealizowana nie wcześniej niż w następnym miesiącu po dokonanej wypłacie poprzedniego świadczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska