Niemal co drugi pracodawca nie zorganizuje w tym roku spotkania wigilijnego. Dużo mniej popularne są także spotkania online

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Grudzień to od lat czas podsumowań, ale także wspólnego świętowania w wielu firmach w Polsce.
Grudzień to od lat czas podsumowań, ale także wspólnego świętowania w wielu firmach w Polsce. Joanna Urbaniec / Polska Press
Grudzień to wyjątkowy czas także w miejscu pracy, jednak po dwóch latach pandemii biznesowe celebracje świąt nadal nie przypominają tych sprzed koronawirusa. - Drugie święta w nowej normalności znów będą jednak oznaczać ograniczenie tego typu celebracji – tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press ekspertka.

Decyzji o organizacji spotkań wigilijnych nie ułatwia czwarta fala pandemii. Według najnowszych badań Pracuj.pl, 27 proc. ankietowanych było pewnych na początku grudnia, że w ich miejscu pracy będzie organizowane w tym roku świąteczne spotkanie. Polacy wolą bezpośrednie spotkania świąteczne niż wigilie online. Po prawie dwóch latach życia w tak zwanej „nowej normalności” coraz więcej z nas tęskni za bezpośrednimi kontaktami.

- Grudzień to od lat czas podsumowań, ale także wspólnego świętowania w wielu firmach w Polsce. Wydarzenia świąteczne i upominki od pracodawców to elementy integrujące zespoły i wprowadzające pozytywną atmosferę. Według badań Pracuj.pl drugie święta w nowej normalności znów będą jednak oznaczać ograniczenie tego typu celebracji – choć wielu z nas będzie starało się w tym czasie dodatkowo odpocząć- tłumaczy w rozmowie z AIP Aleksandra Skwarska, PR & CSR Manager w Grupie Pracuj.

Prawie połowa respondentów Pracuj.pl (44 proc.) przyznała, że w tym roku w ich firmie świąt w pracy… nie będzie. Kolejnych 28,5 proc. na początku grudnia nie wiedziało jeszcze, jaka będzie decyzja pracodawcy. Co ciekawe, w firmach, do których jednak Mikołaj zawita, częściej będziemy mieć do czynienia ze spotkaniami świątecznymi w restauracjach lub w biurach niż przed laptopem.

- Dużo mniej popularne niż przed rokiem mają być świąteczne spotkania online – udział w nich planowało tylko 5 proc. badanych. W okresie pandemii wydaje się to być zaskakujące i wskazywać na zmęczenie tego typu formą spotkań wśród pracowników- mówi ekspertka.

Skwarska zwraca także uwagę na fakt, że 6 na 10 respondentów spodziewało się otrzymania jakiegokolwiek upominku od pracodawcy. - Ponad 1/3 badanych oczekiwała, że na święta otrzyma premię finansową, a co czwarty spodziewał się świątecznego upominku. Rzadziej spodziewano się natomiast dodatkowych urlopów – taką opcję wskazało 8 proc. badanych- wylicza.

Jak się okazuje, ponad połowa respondentów planuje wygospodarować sobie dodatkowy wolny czas w okresie między Wigilią i sylwestrem. Co czwarty respondent bierze w tym okresie urlop na wszystkie dni. - Wielu pracodawców stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracowników i skracać czas pracy w Wigilię i Sylwestra. Przynajmniej w jeden z tych dni krócej będzie pracować blisko 7 na 10 badanych. Wszystkie te działania mają na celu regenerację sił na koniec roku. Ponad 7 na 10 respondentów Pracuj.pl uważa bowiem, że odpoczynek podczas świąt pozwala im wrócić do pracy z nowymi siłami- podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska