Niemal każda firma może być w strefie ekonomicznej. Opole zachęca rodzimych biznesmenów

Artur Janowski
Niemal każda firma może być w strefie ekonomicznej. Opole zachęca rodzimych biznesmenówOpolskie firmy nie korzystają ze strefy. Dotychczas przy ul. Północnej zainwestowały Stelmach i Art Odlew.
Niemal każda firma może być w strefie ekonomicznej. Opole zachęca rodzimych biznesmenówOpolskie firmy nie korzystają ze strefy. Dotychczas przy ul. Północnej zainwestowały Stelmach i Art Odlew. Sławomir Mielnik
We wtorek specjalne spotkanie informacyjne w Opolu dla potencjalnych inwestorów. Urzędnicy chcą obalić mit, że strefa ekonomiczna jest wyłącznie dla dużych firm.

Prezentacja, a potem także dyskusja odbędzie się o godz. 14 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym przy ulicy Wrocławskiej. Spotkanie adresowane jest dla wszystkich przedsiębiorców, którzy szykują inwestycje w stolicy województwa i przy tym chcieliby dowiedzieć się np. na jaką pomoc mogą liczyć.

- Przedstawimy wszystkie korzyści z funkcjonowania w strefie ekonomicznej, a w ten sposób nowe możliwości rozwoju swojego biznesu - informuje Piotr Merta, naczelnik wydziału gospodarki i innowacji w Urzędzie Miasta Opola. - Zaprezentujemy nowe działki inwestycyjne w Opolu, a także te dostępne obecnie w strefie na terenie miasta. Urzędowi miasta zostały dwie działki po  hektarze, jedna 0,4 ha oraz ta, która powstała po niedawnym zakupie terenu od Agencji Nieruchomości Rolnych o powierzchni niecałych 5 ha. Sama strefa ma  w sumie 6 ha, reszta działek należy do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a  Paulo (ponad 16 ha),  nieco terenu ma jeszcze ANR.

Reszta terenu strefy została zagospodarowana głównie dlatego, że inwestorzy mogą tam prowadzić działalność uzyskując zwolnienia z podatku od dochodu, uzyskanego z działalności określonej w uzyskanym zezwoleniu.

Celem funkcjonowania stref, w tym również tej w Opolu, jest przyspieszenie rozwoju gospodarczego poprzez m.in. przyciąganie nowych inwestycji, rozwój eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy. - Nadal jest grupa przedsiębiorców, którzy uważają, że strefa jest tylko dla firm z zewnątrz, a  przecież dzięki ulgom rozwijać się mogą rodzime firmy i u nas tacy inwestorzy od dawna są - przypomina Merta.

W spotkaniu informacyjnym wezmą także udział przedstawiciele strefy, Parku Naukowo-Technologicznego, czy Powiatowego Urzędu Pracy.

- Możliwości wsparcia lub pomocy dla inwestora jest wiele i nie są to tylko ulgi podatkowe, choć akurat te powinny być niebawem jeszcze większe, bo mamy przygotowany nowy program, dotyczący ulg w podatku od nieruchomości ze strony miasta - przypomina Merta.

Nawet bez niego łączna wysokość ulg od podatku od nieruchomości przyznanych w latach 2006-2015 nie jest mała, bo wyniosła ponad 23,7 mln zł, a tylko w 2015 roku z programu skorzystało 141 przedsiębiorców. Warto pamiętać. że okres funkcjonowania SSE przedłużono do 31 grudnia 2026 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska