Niemal pół tysiąca osób z całego województwa wzięło udział w rozgrywkach podczas jubileuszowej akcji na Politechnice Opolskiej

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W zmaganiach sportowych udział wzięli zawodnicy z całego województwa.
W zmaganiach sportowych udział wzięli zawodnicy z całego województwa. Sławoj Dubiel
Na zawodników czekało mnóstwo atrakcji. Wydarzenie po raz piąty zorganizował Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

- Kształcimy przyszłych fizjoterapeutów, nauczycieli i organizatorów turystyki, którzy w swojej pracy zawodowej mogą zetknąć się z osobami o specjalnych potrzebach. Ich udział w tym wydarzeniu, w charakterze wolontariuszy, ma ważny aspekt edukacyjny - wyjaśnia organizatorka dr Justyna Charaśna-Blachucik.

Na zawodników, którym towarzyszyli opiekunowie ze szkół specjalnych, domów pomocy społecznej i środowiskowych domów samopomocy z całego województwa (m.in. DPS-ów z Kietrza i Boboluszek, ŚDS-ów z Nowych Gołuszowic, Krapkowic, Namysłowa i Kędzierzyna-Koźla, szkół z Opola, Dobrodzienia, Strzelec Opolskich, Górażdży), czekało mnóstwo atrakcji.

Obok specjalnie zaaranżowanych stanowisk z zadaniami sportowymi dostosowanymi do indywidualnych możliwości uczestników (np. „kręgli z butelek”) były też niespodzianki plenerowe: strażacy, konie i olbrzymie bańki mydlane, był pies terapeuta i próby strzeleckie dla niewidomych.

Jak zwykle odbyły się również rozgrywki drużynowe w takich dyscyplinach jak siatkówka na siedząco czy goallball.

W wydarzeniu wzięło udział niemal pół tysiąca osób, towarzyszyli im wolontariusze z uczelni. - Byliśmy ciekawi, jakim zainteresowaniem będzie cieszyła się kolejna edycja, ale liczba uczestników pokazała nam, że jest potrzeba kontynuacji - ocenia dr Charaśna - Blachucik. - Przedsięwzięcie wpisuje się w profil naszego wydziału - kontynuuje organizatorka.

- Jego celem jest aktywizacja oraz integracja społeczna osób z różnymi dysfunkcjami poprzez sport oraz rehabilitację ruchową, w trakcie której studenci mogą w praktyce wykorzystać nabytą wiedzę i umiejętności. Przyświeca nam też idea uspołeczniania, otwartości na inne rodzaje rozwoju, empatia, człowieczeństwo i wsparcie dla innych. Logiem wydziału jest czerwone serce i to serce przekazujemy podczas każdego naszego wydarzenia. Zawody organizujemy również dlatego, aby studenci i pracownicy zobaczyli, jakie jest zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia i jak ważne są kompetencje do pracy z niepełnosprawnymi, które często trzeba uzupełniać po studiach - wyjaśnia dr Charaśna-Blachucik.

Zaangażowanie uczelni w integrację środowiska osób niepełnosprawnych i niepełnosprawnych ze zdrowymi zostało docenione m.in. srebrnym Laurem Umiejętności i Kompetencji przyznanym za 2018 rok przez Opolską Izbę Gospodarczą dla dr Charaśnej-Blachucik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska