Niemcy przez trzydzieści dni świętują trzydzieści lat od zjednoczenia

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
3 października 1990 - Niemcy cieszą się ze zjednoczenia w Berlinie.
3 października 1990 - Niemcy cieszą się ze zjednoczenia w Berlinie. Wikipedia
Prof. Aleksandra Trzcielińska-Polus, kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UO.

W sobotę, 3 października wypada Dzień Jedności Niemiec. W tym roku szczególny, bo 30 lat po zjednoczeniu. Niemcy świętują je bardziej na wesoło czy na smutno?
Obchody trwają od 5 września do 4 października zgodnie z hasłem: „30 lat, 30 dni, 30 razy Niemcy”. Odbywają się w wielu miastach (organizatorem obchodów federalnych jest w tym roku Brandenburgia, bo to ona pełni przewodnictwo w Bundesracie). Ciekawostką jest akcja zadrzewiania Niemiec na 30-lecie. Każdy obywatel ma z tej okazji posadzić jedno drzewko. Jeśli się uda, będzie ich 83 miliony. Ale generalnie obchody są nie tak huczne jak rok temu, gdy wspominano 30-lecie obalenia muru berlińskiego. Powodem jest nie tylko pandemia, także poczucie, że wyrównywanie różnic między wschodnimi i zachodnimi landami nie jest procesem zakończonym. Według niektórych badań za nie do końca sprawiedliwy proces zjednoczenia uważa aż 80 procent mieszkańców byłej NRD.

Jak wyglądają zjednoczone Niemcy w świetle oficjalnych raportów i statystyk?
16 września rząd opublikował liczący ponad 280 stron raport o stanie jedności Niemiec przygotowany przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii. Z tego raportu przebija duma i zadowolenie z osiągniętych sukcesów. Ale nie ukrywa on, że różnice między wschodem a zachodem Niemiec nadal są widoczne, a zjednoczenie Niemiec jest procesem, który się jeszcze nie zakończył. Najciekawsze w tym raporcie wydają się dane o różnicach gospodarczych między zachodnimi i wschodnimi landami.

Proszę choć część z nich przybliżyć…
W 2019 roku PKB we wschodnich landach kształtował się na poziomie 73 procent średniego PKB dla całych Niemiec. Jeśli do wschodnich landów dodać jeszcze Berlin, wskaźnik rośnie do 79,1. Dla porównania, w 1990 PKB na wschodzie Niemiec w stosunku do średniej ogólnoniemieckiej wynosił zaledwie 37 procent. Poziom bezrobocia w obu częściach Niemiec jest mocno zbliżony. W nowych landach z Berlinem wynosi 6,4 procent, w startych landach 4,7. Średni poziom wynagrodzeń na wschodzie wynosił 85 procent poziomu płac na zachodzie. Różnic gospodarczych jest więcej, ale raport pokazuje także różnice mentalne nazywa je wprost „piętnem NRD”.

Czym się objawia piętno NRD i jak kształtują się relacje Polski i zjednoczonych Niemiec, czytaj w poniedziałek w nto.

Ambasador Niemiec, Arndt Freytag von Loringhoven zaprasza wszystkich chętnych do oglądania w internecie obchodów Dnia Jedności dzisiaj o 18.00. Wystarczy wpisać "ambasada Niemiec" na Twitterze, Facebooku, Youtube lub stronie eu2020.de

Z okazji tegorocznego Dnia Jedności Niemiec ambasador Arndt Freytag von Loringhoven powiedział:
„30 lat po zjednoczeniu Niemiec mówimy: dziękujemy, Polsko! Dziękujemy, bo zjednoczenie Niemiec, to wspaniałe wydarzenie w naszej historii, jest nierozerwalnie związane z wołaniem o wolność, jakie wyszło z Gdańska. Dążenie do wolności stoczniowców i ruch Solidarności zainspirowały i natchnęły odwagą wschodnioniemieckich opozycjonistów. To Polacy uruchomili lawinę, która obaliła mur berliński i zerwała żelazną kurtynę. My, Niemcy, zawsze będziemy za to Polsce wdzięczni.
To dla mnie zaszczyt, że wspólnie z Państwem mogę pielęgnować przyjaźń naszych krajów, tak by mogła dalej się rozwijać.
Niech żyje polsko-niemiecka przyjaźń we wspólnej Europie!”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska