Niemcy wypłacą odszkodowania za pracę w ZSRR

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Zgodnie z decyzją Bundestagu z listopada 2015 roku niemieccy cywile wywiezieni do niewolniczej pracy przymusowej w latach 1939-1956 otrzymają 2500 euro odszkodowania z budżetu Niemiec.
Zgodnie z decyzją Bundestagu z listopada 2015 roku niemieccy cywile wywiezieni do niewolniczej pracy przymusowej w latach 1939-1956 otrzymają 2500 euro odszkodowania z budżetu Niemiec. Archiwum (o)
Formularze wniosków o odszkodowania za powojenną pracę niewolniczą są dostępne na stronie Federalnego Urzędu Administracyjnego.

Zgodnie z decyzją Bundestagu z listopada 2015 roku niemieccy cywile wywiezieni do niewolniczej pracy przymusowej w latach 1939-1956 otrzymają 2500 euro odszkodowania z budżetu Niemiec. Dotyczy to także osób mieszkających dziś na Opolszczyźnie, które zostały deportowane do Związku Radzieckiego lub innych krajów Europy po wejściu na Śląsk Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku.

Wnioski - w języku niemieckim - są dostępne na stronie niemieckiego Federalnego Urzędu Administracyjnego (Bundesverwatungsamt): www.bva.bund.de (zakładki: Themen/Buerger Verbaend/ Weitere Themen).

- Formularz to dosyć obszerny, ale nie jest trudny do wypełnienia - ocenia Łukasz Biły, koordynator ds. mediów w Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce (VDG). - Wnioskodawca podaje m.in. swoje dane osobowe, adres zameldowania w Polsce, wypełnia tabelkę, w której informuje, gdzie i kiedy przebywał na pracy przymusowej. Do wniosku należy także dodać zdjęcia, listy, pamiętniki lub inne dokumenty potwierdzające taką pracę przymusową lub zwolnienie z niej. Ze względu na ten ostatni warunek najkorzystniejsze wydaje się wysyłanie wniosku pocztą, choć można to uczynić także drogą elektroniczną. Struktury mniejszości niemieckiej będą pomagać wnioskodawcom i ich rodzinom.

Konkretnie po pomoc można się zgłaszać do Towarzystwa Dobroczynnego Niemców w Opolu.

- W ostatnim tygodniu zgłosiło się do nas około 10 osób - mówi Agata Baron, dyrektor biura TDN. - Udzielamy porad zarówno telefonicznie (77/4545525), jak i pomagamy wypełnić wniosek osobiście (TDN, ul. Krupnicza 15, w budynku VdG w dni robocze od 8.00 do 15.00).

Odszkodowanie mogą otrzymać byli pracownicy przymusowi lub ich spadkobiercy, jeśli pracownik zmarł po 27 XI 2015, czyli po decyzji Bundestagu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska