Do konkursu przystąpiło 96 uczniów z 25 szkół ponadgimnazjalnych.
- Frekwencja dopisała - cieszyła się dr. Daniela Pelka z Instytutu Filologii Germańskiej UO, sekretarz Komisji Okręgowej Olimpiady Języka Niemieckiego. - Mamy pełną salę.
Warunkiem uczestnictwa w finale wojewódzkim było uzyskanie przynajmniej 70 punktów na 100 możliwych w eliminacjach szkolnych.
- W części pisemnej eliminacji uczestnicy rozwiązywali test gramatyczno-leksykalny - dodaje. - Musieli między innymi uzupełnić lub zostawić bez zmian puste miejsca w niemieckich tekstach oraz przekształcić zdania według założonego sposobu.
- Ta transformacja była dość trudna, ale chyba sobie z nią poradziłem - mówił Michael Stein z Żużeli, uczeń 1. klasy Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu. - Jeszcze jako gimnazjalista dwa razy brałem udział w finale, 2 lata temu zająłem czwarte miejsce, więc teraz też jestem dobrej myśli. Niemieckim interesuje się od najmłodszych lat, oglądam niemiecką telewizję, w nauce pomagają mi kontakty z rodziną w Niemczech.
Michael nie wie jeszcze, czy i jak wykorzysta w przyszłości znajomość języka. - Na to mam jeszcze czas - mówi ze śmiechem - Na pewno będę chciał zdobyć DSD, niewykluczone że pójdę na studia w Niemczech.
Do części ustnej przystąpiło 80 uczniów. Odpytywani byli z ogólnej znajomości języka niemieckiego. Musieli się też wykazać wiedzą o literaturze, historii i życiu w krajach niemieckojęzycznych.
- Niestety, zdarza się że uczniowie doskonale znający język nie potrafią nic powiedzieć na te tematy - sygnalizowała na spotkaniu z nauczycielami - opiekunami finalistów dr Daniela Pelka. - A zgodnie z regulaminem konkursu taka sytuacja musi skończyć się dyskwalifikacją, bez względu na umiejętności językowe.
W eliminacjach udział wzięły cztery osoby z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku.
- Jest wśród nich Monika Neumann, uczestniczka ubiegłorocznego finału ogólnopolskiego. Mam nadzieję, że teraz też się zakwalifikuje - mówiła germanistka Justyna Gembara, opiekunka kluczborskiej drużyny. - Młodzież z Kluczborka i okolic stosunkowo chętnie uczy się niemieckiego. Mamy partnerską współpracę z Bad Duerckheim w Nadrenii-Palatynacie. Z tej okazji organizuje się wiele ciekawych imprez i to też, jak sądzę, przyczynia się do zainteresowania językiem.
Od kilkunastu lat w ścisłej czołówce olimpiady, także na szczeblu ogólnopolskim, plasują się uczniowie ZSO w Strzelcach Op. Zwyciężył Piotr Bielak, który i w zeszłym roku zajął pierwsze miejsce w etapie okręgowym. Drugi był jego kolega Piotr Namyślik.
Nauczycielem obu zwycięzców jest Artur Gołdyn. Trzecie miejsce zajęła Nicola Knopp z III LO w Opolu. Łącznie do ogólnopolskiego finału awansowało dziesięcioro Opolan.