Niemiecki sztandar był ukryty na... strychu w Opolu [video]

Redakcja
Sztandar jest w złym stanie. Musi być poddany renowacji.
Sztandar jest w złym stanie. Musi być poddany renowacji. Sławomir Mielnik
Niezwykłe znalezisko trafiło do Muzeum Śląska Opolskiego. Robotnicy znaleźli sztandar na remontowanym strychu Izby Rzemieślniczej.
Na sztandarze można odczytać informację, że był własnością niemieckiego związku kombatantów z Neustadt (dziś Prudnik), a  ufundowano go w 1895 roku. Na materiale można znaleźć także daty trzech wojen prowadzonych przez Niemcy w XIX wieku.

Niemiecki sztandar ukryty na strychu

Niemiecki sztandar znaleźli robotnicy wykonujący przebudowę strychu budynku Izby Rzemieślniczej przy ulicy Katowickiej. Tkwił ukryty pomiędzy elementami dachu.

- Robotnicy mieli już go gdzieś wynieść, gdy znalezisko dostrzegł kierownik gospodarczy i zawiadomił nas - opowiada Rajner Szic, wiceprezes zarządu Izby Rzemieślniczej. - Trudno powiedzieć skąd ten sztandar się tu wziął. Wprawdzie już przed wojną była w tym budynku niemiecka Izba Rzemieślnicza, ale ten sztandar na pewno do niej nie należał. Zresztą jest z... Prudnika.

Na sztandarze można odczytać informację, że był własnością niemieckiego związku kombatantów z Neustadt (dziś Prudnik), a ufundowano go w 1895 roku. Na materiale można znaleźć także daty trzech wojen prowadzonych przez Niemcy w XIX wieku.

- Stąd możemy się domyślać, że sztandar należał do weteranów, którzy w tych wojnach walczyli - mówi Witold Garbal, kierownik działu historii w Muzeum Śląska Opolskiego.

To bowiem tam trafił sztandar, który na razie nie będzie eksponowany.

- Bo jest w kiepskim stanie, trzeba go poddać gruntownej renowacji, której podjąć może się tylko wyspecjalizowana pracownia - tłumaczy Beata Wewiórka, kierownik pracowni konserwacji zabytków w MŚO.

Muzeum będzie szukać na ten cel pieniędzy, bo jak przekonuje Witold Garbal sztandar jest wart zachowania.

- Nie mamy takiego w zbiorach, na pewno po renowacji trafiłby na wystawę poświęconą militariom - opowiada muzealnik.

Być może wcześniej uda się także dowiedzieć czegoś więcej na temat samej historii sztandaru, a także odpowiedzieć na pytanie, jak przywędrował aż Prudnika na strych budynku w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska