Niemieckie kino dla dzieci

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W tajniki filmowego warsztatu  już po  projekcji młodych pasjonatów kina wprowadzali eksperci z Filmoteki Śląskiej. Rozmawiali z uczniami po niemiecku.
W tajniki filmowego warsztatu już po projekcji młodych pasjonatów kina wprowadzali eksperci z Filmoteki Śląskiej. Rozmawiali z uczniami po niemiecku. Sławomir Mielnik
Pro Liberis Silesiae i IfA zorganizowały dla uczniów Tydzień Filmu Niemieckiego. Przez cztery dni uczniowie oglądają po niemiecku adaptacje prozy Cornelii Funke.

Ciekawy i wzruszający

Tydzień Kina Niemieckiego dla Dzieci trwa w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych od poniedziałku do czwartku. W ramach projektu uczniowie klas IV-VI mieli okazję obejrzeć film "Herr der Diebe" (polski tytuł "Król złodziei"), a ich młodsi koledzy z klas I-III obraz "Als der Weihnachtsmann vom Himmel fiel" ("Kiedy Święty Mikołaj spadł z nieba").

Oliwia Bronowicka i Michał Szaforz chodzą do czwartej klasy szkoły w Malinie.

- Film "Król złodziei" był bardzo ładny i można powiedzieć, że wzruszający - mówią. - Zwłaszcza wtedy, gdy jeden z bohaterów uciekł, a inni chłopcy próbowali go ratować przed złymi rodzicami.

Film był w całości po niemiecku, ale dużo zrozumieliśmy i możemy opowiedzieć jego treść. Uczymy się niemieckiego już długo, od przedszkola.
Pani Maria Sikora uczy niemieckiego w szkole w Naroku. Na projekt zabrała uczniów klas IV i V.

- Jestem pod wielkim wrażeniem ich zainteresowania filmem - mówi. - Podeszły bardzo uczuciowo do historii dwóch chłopców, którzy po śmierci rodziców mają zostać rozdzieleni. Obraz przez elementy magii nawiązuje do klimatu Harry'ego Pottera i jest bardzo pouczający.

Pani Maria nie ma wątpliwości, że młodzi widzowie zrozumieli treść i przesłanie filmu, nawet jeśli pojedyncze słowa im umknęły. Wiele słów, które pojawiły się w dialogach, poznali na lekcji.

- Projekcji filmów towarzyszą poświęcone im warsztaty - dodaje dr Małgorzata Wysdak, prezes Pro Liberis Silesie, które prowadzą po niemiecku specjaliści z Filmoteki Śląskiej.

Od przedstawicieli Zeitgebilde z Drezna uczniowie dowiadują się, czym jest narracja filmowa i perspektywa, jak powstaje film. Sami wezmą do ręki kamerę, by nakręcić własny zwiastun.

Warsztaty trwają przez cztery dni. Codziennie uczestniczyła w nich setka dzieci. Nie brakło niczego co związane z kinem, z popcornem włącznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska