Niemieckie Towarzystwo Oświatowe ma nowe pomysły

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Bohaterką jednego z komiksów jest Klara Immerwahr, pierwsza kobieta, która obroniła doktorat z chemii na Uniwersytecie Wrocławskim.
Bohaterką jednego z komiksów jest Klara Immerwahr, pierwsza kobieta, która obroniła doktorat z chemii na Uniwersytecie Wrocławskim. Wikipedia
Niemieckie Towarzystwo Oświatowe przygotowało zeszyt ćwiczeń do historii i kultury mniejszości niemieckiej oraz trzy komiksy. Te nowe pomoce mogą być przydatne zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów.

Zeszyt ćwiczeń przygotowali dydaktycy dr Marek Żubryd oraz mgr Emilia Wójcik pod opieką naukową dr Doroty Kurpiers.

- W społeczeństwie spotykamy brak zrozumienia dla innych narodów, uprzedzenia wobec sąsiadów, popadanie w narodową megalomanię - mówi Waldemar Gielzok, prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego. - To wskazuje, że mamy kłopot z nauką historii. Zeszyt ćwiczeń ma być odpowiedzią na te zjawiska. Jest adresowany przede wszystkim do nauczycieli historii i kultury mniejszości niemieckiej. Można go wykorzystywać w grupach o zróżnicowanym poziomie zaawansowania w zakresie języka niemieckiego.

Obecna wersja jest do pobrania na stronie internetowej www.bildung.pl Autorzy czekają na uwagi i uzupełnienia, zanim zeszyt ukaże się w wersji papierowej, do wykorzystania przede wszystkim w szkole podstawowej.

- Zeszyt został tak pomyślany, by wzbogacał wiedzę przede wszystkim tych nauczycieli historii i kultury mniejszości niemieckiej, którzy nie są historykami - dodaje Waldemar Gielzok. - Jego treść koncentruje się m.in. na miejscach pamięci i różnych ciekawych wydarzeniach i zjawiskach. Nie znajdziemy tam linearnego opisu trwającej tysiąc lat historii. Przygotujemy także odpowiednie szkolenia dla pedagogów, którzy będą z tej pomocy korzystać.

Niemieckie Towarzystwo Oświatowe przygotowało także komiksy w języku niemieckim (wersje polskie będą dostępne w sieci), które powinny zainteresować zarówno dorosłych, jak też dzieci i młodzież.

- To wydawnictwo łączy dwie funkcje - podkreśla pan Gielzok. - Pomaga w nauce niemieckiego i przypomina zapomniane ciekawe postacie.

Jeden z komiksów poświęcony jest Klarze Immerwahr, żonie Fritza Habera, noblisty, który był m.in. wynalazcą i prekursorem zastosowania gazów bojowych w czasie I wojny światowej. Ona sama była - jak mąż - chemiczką. Jako pierwsza kobieta w dziejach Uniwersytetu Wrocławskiego obroniła doktorat z chemii. Kolejny komiks przypomina słynnego podróżnika Emina Paszę.

- Trzeci nosi tytuł „Podróż z Breslau na księżyc”. Opowiada o pionierach lotów kosmicznych, którzy działali na Śląsku - opowiada prezes NTO. - We Wrocławiu założono pierwsze na świecie Towarzystwo Podróży Kosmicznych. Wydawało ono czasopismo „Die Rakete” poświęcone tematyce lotów międzyplanetarnych.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska