Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zbadał z jakimi problemami mierzą się osoby z niepełnosprawnościami, którzy decydują się na samodzielne życie. Okazuje się, że najtrudniejsze jest znalezienie oraz utrzymanie mieszkania dopasowanego do ich potrzeb.
- Ze względu na trudną sytuację na rynku nieruchomości, wynajęcie mieszkania, które często musi się znajdować np. na parterze i mieć szereg udogodnień, jest niestety kosztowne - zauważa Łukasz Żmuda, dyrektor opolskiego oddziału PFRON. - Dlatego uruchamiamy program wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Dziś w urzędzie wojewódzkim w Oplu podpisaliśmy umowy na realizację programu z dwoma powiatami: brzeskim i kluczborskim, ale docelowo program będzie działał w całym województwie opolskim.
Niepełnosprawni, którzy będą kończyć edukację, mogą liczyć na dopłatę do czynszu za wynajem mieszkania przez 36 miesięcy. Ma im to pomóc w czasie, gdy rozpoczynają pracę i usamodzielniają się.
Osoby z niepełnosprawnościami mogą także liczyć na dopłatę w przypadku zamiany lub zakupu mieszkania dopasowanego do ich potrzeb.
- Zdarza się, że osoba niepełnosprawna mieszka na IV piętrze, a mogłaby zamienić lokal taki, znajdujący się parterze z łatwiejszym dostępem - mówi Mirosław Birecki, starosta kluczborski. - W takich sytuacjach możemy dopłacić do 70 tys. złotych.
Na tym etapie nie wiadomo ilu niepełnosprawnych dokładnie ma skorzystać z pomocy. Przedstawiciele PFRON-u mówią, że w razie potrzeby, pula funduszy może być zwiększona.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?