Niepełnosprawni od 1 lipca zyskują lepszy dostęp do rehabilitacji

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
pixabay.com
Od 1 lipca osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym będą umawiać się do lekarzy specjalistów i na rehabilitację bez kolejki. Wejściu w życie ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa w opolskim oddziale NFZ.

- Podpisaliśmy aneksy umów z 74 świadczeniodawcami na nowy produkt, jakim jest rehabilitacja osób niepełnosprawnych - powiedziała Beata Cyganiuk, wicedyrektor OOW NFZ. - Świadczenia te są nielimitowane i poza kolejnością, co oznacza, że muszą być zrealizowane w czasie nie dłuższym niż 7 dni roboczych. Świadczeniodawcy są zobowiązani ustalić specjalną kolejkę dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Za dodatkowe pieniądze mogą zatrudnić nowych fizjoterapeutów lub wydłużyć czas pracy gabinetów.

Na razie aneksy opiewają na 1,5 mln zł, czyli 5 proc. wartości kontraktów, ale w miarę potrzeb będą zwiększane.

Schemat realizacji postanowień ustawy można zobaczyć na stronie opolskiego oddziału NFZ. Po pierwsze trzeba mieć w kieszeni orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Ustawa obejmuje pacjentów ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Stopień znaczny może dostać osoba, która: poprzez swój stan zdrowia jest niezdolna do pracy zarobkowej, albo potrzebuje przystosowania stanowiska pracy do swojego schorzenia oraz osoba, która nie może samodzielnie funkcjonować i jest osobą całkowicie zależną od opieki innych osób przez więcej niż 12 miesięcy (np. wymaga pielęgnacji, karmienia, mycia).

Taki pacjent w trybie uprzywilejowanym umawia się do lekarza specjalisty (w przychodni z kontraktem NFZ) i nie musi mieć do niego skierowania.

Podobnie jest w przypadku ośrodka fizjoterapii, posiadającego kontrakt z NFZ - trzeba pokazać orzeczenie i dokumentację medyczną, aby umówić się bez kolejki na konsultację fizjoterapeutyczną lub do poradni rehabilitacyjnej. W razie potrzeby umawiana jest wizyta domowa.

Aby zwiększyć dostępność, nasz NFZ będzie ogłaszać dodatkowe konkursy, przede wszystkim na rehabilitację domową (dla tych, którzy nie mogą przyjść do ośrodka). Uzupełniane będą też białe plamy na mapie gminnych gabinetów fizjoterapii ambulatoryjnej.
Konkursy niebawem zostaną ogłoszone w Byczynie, Lubszy i Murowie.

Opolski oddział NFZ zaprasza w środę 27 czerwca w godz. 8-16 na dzień otwarty poświęcony uprawnieniom osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W punkcie informacyjnym będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat uprawnień. W godzinach 10- 13 będą gościć przedstawiciele ZUS i KRUS oraz Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym.

Na stronie  http://www.nfz-opole.pl/ będzie też lista z adresami i telefonami udzielających świadczeń placówek. Uruchomiona została też specjalna infolinia: 77 54 95 300, czynna w dni robocze od 8 do 16.

Szacuje się, że uprawnionych może być 4 proc. populacji.

OPOLSKIE INFO - 22.06.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska