Niepełnosprawny może otrzymać dotację z PFRON na własną firmę

Edyta Hanszke [email protected] 77 44 32 587
Dofinansowanie na założenie własnej firmy z PFRON może otrzymać osoba niepełnosprawna zarejestrowana w urzędzie pracy. (fot. sxc)
Dofinansowanie na założenie własnej firmy z PFRON może otrzymać osoba niepełnosprawna zarejestrowana w urzędzie pracy. (fot. sxc)
Taką pomoc może otrzymać osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy.

Jednak pod warunkiem, że nie otrzymała wcześniej pieniędzy na ten cel z Funduszu Pracy czy z ośrodka pomocy społecznej na usamodzielnienie się.

Zobacz: Niepełnosprawni też potrafią pracować. Niedowidząca Renata Tomaszewska jest tego przykładem

Pieniądze muszą być przeznaczone na podjęcie pierwszy raz działalności gospodarczej albo rolniczej.

Wnioski składa się do starosty, w powiecie, gdzie osoba niepełnosprawna jest zarejestrowana jako bezrobotna albo jako poszukująca pracy. Przyjmują je powiatowe urzędy pracy.

Maksymalnie można otrzymać 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia (w I kwartale 2010 roku wyniosło ono 3340,89 zł).

Jeśli niepełnosprawny nie dotrzyma umowy, zawartej ze starostą, będzie musiał zwrócić dofinansowanie razem z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych.

Uwaga - każda zmiana umowy musi być dokonana na piśmie

Osoba, której nie powiódł się pierwszy biznes, może ponownie starać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej pod warunkiem, że od zaprzestania poprzedniej upłynęło co najmniej 12 miesięcy. Niepełnosprawny musi złożyć w tej sprawie specjalne oświadczenie.

Ile trzeba czekać na pieniądze?

Najpierw starosta ma 30 dni od daty otrzymania wniosku na rozpatrzenie go. Jeśli decyzja jest pozytywna, wzywa niepełnosprawnego na negocjacje, które mogą potrwać 14 dni.

Zobacz: Prawo pracy a niepełnosprawni

Tyle samo czasu przewidziano na podpisanie umowy, a kolejne 14 dni trwa przekazanie pieniędzy na rachunek bankowy. Niepełnosprawny musi jednak w tym czasie zarejestrować firmę. W sumie więc cała procedura potrwa około dwóch miesięcy.

Uwaga! Przekazanie pieniędzy może nastąpić przed dniem przedstawienia przez wnioskodawcę kopii koncesji lub pozwolenia, jeżeli wydanie ich jest uzależnione od posiadania przedmiotów lub urządzeń niezbędnych do prowadzenia danego rodzaju działalności, a wnioskodawca zamierza dokonać zakupu z przyznanej dotacji.

Wówczas wnioskodawca musi przedstawić staroście kopię koncesji lub zezwolenia najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od dnia wypłacenia pieniędzy. W przeciwnym wypadku będzie musiał zwrócić dotację.

Wszelkie koszty związane z uruchomieniem działalności gospodarczej poniesione przez wnioskodawcę przed dniem podpisania umowy są uznawane jako koszty własne wnioskodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska