Niepełnosprawny szuka pracy. Do kogo się zwrócić?

fot. Archiwum
Zdzisław Markiewicz
Zdzisław Markiewicz fot. Archiwum
- Jestem niepełnosprawna. Od dłuższego czasu bezskutecznie poszukuję pracy. Kto mógłby pomóc mi w znalezieniu jakiegoś zajęcia, pozwalającego na odzyskanie wiary we własne możliwości? - pyta pani Aneta.

Na pytania czytelników odpowiada Zdzisław Markiewicz, prezes Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

- Pośrednictwem pracy dla osób niepełnosprawnych zajmują się powiatowe urzędy pracy. Tam powinna Pani uzyskać odpowiednią pomoc i wsparcie. W ostatnich latach realizują one różnorodne programy, ukierunkowane na pomoc osobom niepełnosprawnym w powrocie do aktywności zawodowej i przeciwdziałanie dyskryminacji tej grupy na rynku pracy.

Oprócz tej instytucji, wiele programów realizują gminy. Podejmują je ośrodki pomocy społecznej, czy też organizacje pozarządowe. Celem tych projektów jest wielowymiarowe wsparcie osób niepełnosprawnych, które pozwoli na uzyskanie bądź odzyskanie umiejętności społecznych i zawodowych, a tym samym powrót do aktywności. Proponuję więc rozeznanie w możliwościach uzyskania wsparcia w tych obszarach.

- Mam problem w dostaniu się do dentysty. Ani ja, ani nikt z mojego otoczenia nie dysponuje samochodem. Kto mógłby mi pomóc?, pyta Zbigniew.

- Z takim problemem można poradzić sobie na kilka sposobów. Jeżeli jest to pierwsza wizyta u stomatologa, odpowiednie skierowanie na transport sanitarny wydać powinien lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Decyzję w tej sprawie podejmuje po ocenie stopnia sprawności fizycznej pacjenta. Zaznaczyć przy tym należy, że usługa taka może być odpłatna, o czym decyduje lekarz przywołując odpowiednie przepisy w tej sprawie.

Koszty dojazdu na następne wizyty, w tym samym trybie, pokrywać powinien lekarz stomatolog. On również może wystawić odpowiednie zlecenie na transport. Jeżeli w gminie działa stacja Caritas, a gmina współfinansuje jej działalność, pacjent można zwrócić się do wójta (burmistrza), by zdecydował o wykonaniu takiej usługi w ramach dotacji przekazywanej przez samorząd.

Można się też zwrócić do Ośrodka Pomocy Społecznej, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, by pracownik socjalny zorganizował odpowiedni transport. OPS powinien udzielić odpowiedniej pomocy finansowej lub opłacić taki transport, jeżeli wyczerpane zostaną możliwości wskazane wyżej, a dochód na osobę w rodzinie niepełnosprawnego jest niższy niż 351 złotych na osobę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska