Niesamowity pałac na Śląsku. Tam poczujesz się jak w bajce! ZDJĘCIA

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Pałac w Pławniowicach
Pałac w Pławniowicach fotopolska.eu
Pałac w Pławniowicach jawi się jak scenografia z baśniowej opowieści o księżniczkach i wystawnych balach. Otoczony bujnym, zielonym parkiem zamek, emanuje duchem przeszłości i tajemniczej historii. Pierwsze wzmianki o wsi Pławniowice sięgają XIV wieku. Historia posiadłości przeplata się z losami różnych rodów, począwszy od Marcusa de Plawniowitz, aż po rodzinę Ballestremów, która sprawowała władzę nad tutejszymi ziemiami przez półtora wieku. Choć posiadłość kilkakrotnie zmieniała właścicieli, to wciąż emanuje swoim urokiem i niezwykłym klimatem, przyciągając wielu zainteresowanych tajemnicami przeszłości.

Spis treści

Wieś Pławniowice

Pierwsze ślady tej miejscowości pochodzą z XIV wieku, a nazwisko Marcusa de Plawniowitz pojawia się w dokumentach z połowy tamtego stulecia, wskazując na pierwszego znanego właściciela tutejszych ziem. W średniowiecznych dokumentach królewskich Władysława Jagiełły odnajdujemy wspomnienie o warowni w Pławniowicach, bronionej przez polskie rycerstwo, z której to pozostałości odkryto w latach 60. XX wieku.

Zobaczcie, jak na przestrzeni lat zmieniał się pałac w Pławniowicach!

Historia posiadłości była zmienna - po wojnie trzydziestoletniej nastąpił pewien okres stagnacji, jednakże w XVIII wieku nadeszły lepsze czasy. W 1737 roku wieś została nabyta przez barona Franza Wolfganga von Stechov, co zapoczątkowało nowy rozdział w historii Pławniowic. Od tej chwili miejscowe dobra przeszły w ręce rodziny Ballestremów, która sprawowała nad nimi kontrolę przez półtora wieku.

Pałac Ballestremów w Pławniowicach

Najbardziej charakterystyczną budowlą w Pławniowicach jest rezydencja wybudowana w latach 1882-1885 z inicjatywy hrabiego Franciszka II Ballestrema, według projektu Konstantego Heidenreicha. Niemniej, opuszczenie posiadłości przez Ballestremów w 1945 roku, w obliczu nadchodzącej Armii Czerwonej, stało się punktem zwrotnym w historii tego miejsca. W okresie pobytu krasnoarmiejców w pałacu, wiele cennych przedmiotów zniknęło, włączając w to kolekcje porcelany i sreber.

Architektura rezydencji, wzniesionej w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego z domieszką elementów neogotyckich, stanowi wyjątkowy przykład eklektycznego i romantycznego historyzmu. Cały ten zespół architektoniczny to dziedzictwo przeszłości, które nadal fascynuje i inspiruje swoim niepowtarzalnym urokiem.

Odzyskany dawny blask

W malowniczej miejscowości Pławniowice zachwyca kompleks pałacowo-parkowy, który przenosi w świat historycznego przepychu i bogactwa architektonicznego. Trójskrzydłowy pałac, wzniesiony na planie litery "U", zdobią elewacje z cegły klinkierowej, oraz liczne detale kamieniarskie. W parku o powierzchni około 2,4 hektara rosną egzotyczne okazy drzew, a wśród zabudowań znajduje się kaplica z XIX wieku.

Zobaczcie, jak dawniej wyglądał pałac w Pławniowicach!

Obecnie kompleks funkcjonuje jako Ośrodek Edukacyjno-Formacyjny diecezji gliwickiej, służąc także jako miejsce spotkań kulturalnych i konferencji. Dzięki staraniom gospodarza, księdza doktora Krystiana Worbsa, przeprowadzono generalny remont obiektu, który obecnie pełni ważną rolę w życiu społeczności lokalnej.

Pałac w Pławniowicach

Niesamowity pałac na Śląsku. Tam poczujesz się jak w bajce! ZDJĘCIA

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niesamowity pałac na Śląsku. Tam poczujesz się jak w bajce! ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska