Niesłyszący mogą wysyłać sms-y do straży pożarnej

Redakcja
Dyżurny od razu zobaczy przesyłane SMS-y i będzie mógł pomóc - tłumaczy brygadier Adam Janiuk.
Dyżurny od razu zobaczy przesyłane SMS-y i będzie mógł pomóc - tłumaczy brygadier Adam Janiuk. Sławomir Mielnik
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu uruchomiła system e-zgłoszenia.

Chcemy, żeby niesłyszący bez problemów mogli się z nami kontaktować. Zgłoszenia alarmowe przyjmowane będą za pomocą SMS-ów.

- W tym celu uruchomiliśmy specjalny numer alarmowy: 602 156 532 - informuje brygadier Adam Janiuk, rzecznik prasowy opolskiego komendanta wojewódzkiego straży pożarnej.

Jak to działa?

Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Opolu uruchomiła system e-zgłoszenia, dzięki któremu informacje z wiadomości SMS, które wyślą osoby niesłyszące, bezpośrednio trafią na pulpit dyspozytorski w straży.

- Dzięki temu dyżurny strażak będzie od razu widział zawiadomienie i będzie mógł powiadomić właściwą jednostkę w terenie - wyjaśnia rzecznik. - Jeśli zajdzie taka potrzeba, zaalarmuje również dyspozytora na przykład ratownictwa medycznego.

W planach jest również udostępnienie niesłyszącym gotowych szablonów tekstowych, które będą mogli przesyłać straży, żeby zawiadomić o pożarze bądź wypadku.

- Takie rozwiązanie sprawi, że szybko uzyskamy potrzebne nam informacje - dodaje rzecznik.
Żeby ograniczyć wyjazdy strażaków do fałszywych alarmów, strażacy zaopatrzyli system w bazę osób głuchoniemych.

- Zachęcamy każdego niesłyszącego mieszkańca naszego regionu, by przystąpił do projektu i podał swój numer. Dzięki temu będziemy mogli szybciej pomóc - tłumaczy rzecznik Adam Janiuk.
Dodatkowo osoby głuchonieme mogą podać dane swoich bliskich, z którymi - w razie takiej potrzeby - strażacy będą mogli się skontaktować.

- I w tym przypadku wystarczy, by taka osoba podała swoje imię i nazwisko oraz podpisała deklarację - uzupełnia brygadier Adam Janiuk.

Jarosław Duszak, prezes zarządu opolskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych jest przekonany, że nowe możliwości, znacząco poprawią bezpieczeństwo niesłyszących. - Do tej pory osoby te przecież nie mogły zadzwonić na straż pożarną, a to nie ich wina, że są niepełnosprawni - mówi.

Jak tłumaczy, teraz będą mieli szansę pomóc nie tylko sobie, ale i innym, gdy będą świadkami wypadków, nieszczęśliwych zdarzeń. System e-zgłoszeń został uruchomiony w ramach projektu "Krok ku bezpieczeństwu - wdrożenie technologii informacyjno-komunikacyjnych przez Państwową Straż Pożarną w województwie opolskim". Dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej realizuje go Komenda Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu przy współpracy z Opolskim Oddziałem Polskiego Związku Głuchych.

Więcej informacji na stronie: www.psp.opole.pl/strony/e-zgłoszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska