60 młodych czereśni zostało posadzonych wzdłuż ulicy Czereśniowej w Strzelcach Opolskich. To droga, która łączy miasto z sąsiednią miejscowością - Gąsiorowicami.
Na pomysł zazielenienia terenu w ten sposób wpadła część radnych gminy Strzelce Opolskie. Nie tylko zebrali w swoim gronie fundusze na zakup drzewek, ale także własnoręcznie je posadzili.
Na potrzeby projektu zawiązali tymczasową koalicję i dosyć egzotyczną koalicję - w sadzeniu czereśni wzięli udział:
- radna Zofia Habasz z mniejszości niemieckiej
- radny Henryk Siromski z PO
- radny Piotr Pospiszyl, z PiS (prywatnie jest sadownikiem)
W pracach wspierali radnych bezdomni mieszkający na co dzień w Domu Pomocy Wzajemnej „Barka”.
- Ulica Czereśniowa, wręcz domagała się obsadzenia jej czereśniami - mówi Piotr Pospiszyl. - Zdecydowaliśmy się na tradycyjne odmiany: Kamionkę, Buttnera Czerwona i Schneidera Późna, czyli takie które były obecne na tych ziemiach od wielu lat.
- Staramy się robić dobre rzeczy, które pozostaną po nas na wiele lat - dodają Zofia Habasz i Henryk Siromski.
Szpaler czereśniowych drzewek nawiązuje do tradycji tworzenia alei czereśniowych na ziemi strzeleckiej.
Ponad 100 lat temu, przy sporej części lokalnych ulic rosły właśnie takie drzewa - były podziwiane szczególnie w okresie kwitnienia. Dwie takie aleje zachowały się do dziś na drogach dojazdowych na Górę św. Anny.
Choć proces sadzenia drzewek w Strzelcach Opolskich już się zakończył, to jednak radni wciąż będą mieli ręce pełne roboty. Do czasu ukorzenienia się drzewek, będą tu przyjeżdżać, by je podlewać.
Więcej o tradycji alei czereśniowych na ziemi strzeleckiej:
Tradycja sadzenia alei czereśniowych na ziemi strzeleckiej, w tym na Górze św. Anny, sięga kilku wieków wstecz. Jest to praktyka związana z kulturą sadzenia drzew owocowych w celu zapewnienia jedzenia oraz jako ozdoby krajobrazu.
Aleja czereśniowa na Górze św. Anny jest szczególnie znana ze względu na swoją długość i wiek drzew.
Ale w różnych zakątków kraju można napotkać także na inne aleje, tworzone z drzew owocowych m.in. jabłoni, grusz, czy też śliwy.
W XVIII i XIX wieku, kiedy zaczęły się pojawiać bardziej wyrafinowane pomysły aranżacji krajobrazu, powstała moda na sadzenie alei z drzew ozdobnych, takich jak topole, kasztanowce czy właśnie czereśnie. Praktyka ta miała na celu stworzenie harmonijnej scenerii oraz zapewnienie cienia i ochrony przed wiatrem.
Współczesna aleja czereśniowa na Górze św. Anny została zasadzona na przełomie XIX i XX wieku i przez ponad sto lat stała się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu kulturowego tego regionu.
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?