Nietypowe kierunki na polskich uczelniach. Czy wiesz, co to...

  Nietypowe kierunki na polskich uczelniach. Czy wiesz, co to za dziedziny i czym zajmują się absolwenci tych studiów?

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Strefa Edukacji

  Nietypowe kierunki, rzadkie lub o dziwnych nazwach mogą budzić wątpliwości. Co to za studia> Czego się tam nauczę? Co mogę potem robić? Wyjaśniamy
  1/9
  przejdź do galerii

  Nietypowe kierunki, rzadkie lub o dziwnych nazwach mogą budzić wątpliwości. Co to za studia> Czego się tam nauczę? Co mogę potem robić? Wyjaśniamy kilka nietypowych kierunków z polskich uczelni.

  ©Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press

  Istnieją rzadkie kierunki studiów, które pojawiają się na zaledwie kilku uczelniach w kraju. Pozwalają na zdobycie dyplomu z wąską specjalizacją, często przyszłościową jak np. biomonitoring, lex sportiva czy horticulture. Nazwy kierunków na polskich uczelniach potrafią zaskoczyć! Prezentujemy kilka takich, których nazwa nie jest znana. Czy wiesz czego uczą na helwetologii lub stratygrafii? Sprawdziliśmy! Jeśli chcesz decydować się na popularny kierunek, który ukończą tysiące innych studentów. Sprawdź te unikalne propozycje. Może któryś z nich pasuje do twoich pasji?

  Nazwy kierunków i dziedzin, które są mało znane


  Na kierunki tego typu, często wybierają się osoby, które w jakiś sposób są już zaznajomione z daną dziedziną, czy to poprzez tradycje rodzinne, czy zainteresowania. Przeciętna osoba może jednak nie rozumieć różnicy między paleobiologią a paleontologią. Ma też prawo nie wiedzieć, czym się zajmuje helwetologia lub horticulture. Przekonaj się, jakie ciekawe dziedziny można poznawać na niektórych uczelniach i co się kryje pod mało znanymi nazwami tych kierunków.

  Rzadkie kierunki filologiczne  Filologia angielska, germanistyka, germanistyka czy iberystyka to często wybierane studia językowe. Dużą popularności cieszy się też język angielski biznesu. Mniej chętnych jest na kierunki takie jak:
  • orientalistyka,
  • bohemistyka,
  • filologia niderlandzka,
  • filologia bałkańska.


  A w ofercie uczelni na wydziałach filologicznych i neofilologicznych możliwości jest jeszcze więcej!

  Kierunki studiów dla pisarzy  Od kilku lat na uczelniach pojawiają się kierunku studiów odpowiadające potrzebom rozwijającego się i transformującego rynku wydawniczego i dziennikarskiego. Teoretycznie książkę może napisać każdy, a wielu pisarzy nie ma wykształcenia wyższego lub uzyskało dyplomy zupełnie niezwiązane z literaturą.

  Jednak rynek wydawniczy zmienia się i więcej osób próbuje wyrazić się słowem pisanym, pisać książki czy poradniki, aby dzielić się swoim doświadczeniem. Sztuka pisania przydaje się także w szeroko pojętej branży content marketingu, a umiejętności wydawnicze w przypadku publikacji internetowych są inne od tych tradycyjnych. Stąd takie kierunki jak:
  • sztuka pisania,
  • kreatywne pisanie,
  • e-edytorstwo,
  • kultura i praktyka tekstu,
  • studia pisarskie.


  Polskie uczelnie oferują kilkadziesiąt ciekawych kierunków. Zarówno na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich, jak i podyplomowych. Niemal każdego roku oferta się rozszerza i powstają nowe dyscypliny nauki, a także kierunki studiów. Dlatego przed wyborem studiów, warto poznać wszystkie opcje!

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo