Niewybuch w Radłowie. Kiedyś w tym miejscu wykopano niemiecki czołg

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Niewybuch w Radłowie
Niewybuch w Radłowie Internauta Grzegorz
W Radłowie podczas prac remontowych w szkole robotnicy razem z gruzem przewieźli niewybuch. Pocisk z czasów II wojny światowej leży aktualnie między ośrodkiem zdrowia a cmentarzem. Droga w tym miejscu została zablokowana.

Ekipa budowlana prowadząca prace remontowe w szkole przewoziła ziemię i gruz na teren przy ul. Oleskiej, między ośrodkiem zdrowia a cmentarzem.

W pewnym momencie robotnicy zauważyli, że w ziemi jest pocisk. Najprawdopodobniej pochodzący z czasów II wojny światowej.

Niewybuch leży ok. 150 metrów od drogi powiatowej. Policja zabezpieczyła teren, a także zablokowała drogę prowadzącą z Radłowa do Wichrowa i do Nowych Karmonek.

- Podobno ze względu na to, iż jest długi weekend, saperzy mają przyjechać dopiero pojutrze, albo nawet w poniedziałek! Mieszkańcy są oburzeni, do sąsiednich miejscowości objazdem mamy po kilkanaście kilometrów - powiedział nam jeden z mieszkańców Radłowa, który zgłosił nam sprawę.

Jak ustaliliśmy jednak, żołnierze z patrolu saperskiego w Brzegu zabezpieczą i wywiozą niewybuch jeszcze dzisiaj.
- Jesteśmy już w drodze do Radłowa - informuje st. chorąży Artur Adasik z 1. Brzeskiego Pułku Saperów.

Wybuchowe znalezisko na terenie przy szkole w Radłowie nie jest wielką sensacją. W tym miejscu w ostatnich latach wykopano cały arsenał z czasów II wojny światowej.

7 lat temu podczas prac robotnicy wykopali nawet niemiecki czołg!

Rzecz jasna, były to już pozostałości po czołgu: gąsienica czołgowa, kawałek pancerza z czołgu, resor i blachy, radiostacja i pocisk moździerzowy. Do tego w 2011 r. saperzy znaleźli w sumie 7 sztuk niewybuchów!

Najstarsi mieszkańcy pamiętają jeszcze ten czołg. Nieżyjący już znawca historii lokalnej Bernard Kus z pobliskiego Psurowa wspominał, że czołg jeszcze dwa lata po wojnie stał przy drodze w Radłowie.

Był to niemiecki czołg, który został wysadzony i porzucony podczas ucieczki przed Armią Czerwoną prawdopodobnie 17 stycznia 1945 roku. Żołnierze niemieccy przed porzuceniem wysadzili go.

OPOLSKIE INFO - 27.04.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska