Niezdrowice to Piękna Wieś Opolska w 2021 roku. Poznaliśmy wyniki konkursu

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Tytuł najpiękniejszej wsi opolskiej w tegorocznej edycji konkursu "Piękna Wieś Opolska" dostały Niezdrowice w gminie Ujazd.
Tytuł najpiękniejszej wsi opolskiej w tegorocznej edycji konkursu "Piękna Wieś Opolska" dostały Niezdrowice w gminie Ujazd.
Nagrodę i tytuł najpiękniejszej wsi opolskiej w tegorocznej edycji konkursu "Piękna Wieś Opolska" dostały Niezdrowice w gminie Ujazd. Nagroda za najlepszy projekt odnowy wsi powędrowała do mieszkańców Rozmierzy z Gminy Strzelce Opolskie za projekt promujący tradycyjne lokalne produkty ziołowe. W tegorocznym konkursie o tytuł najpiękniejszej walczyło 11, zgłoszono także 13 projektów w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi”.

Najpiękniejsze opolskie wsie w 2021 roku

Komisja konkursowa najwyżej oceniła Niezdrowice w gminie Ujazd, które otrzymały w nagrodę 18 tysięcy złotych.

Niezdrowice to wieś mocno stawiająca na rozwój i integrację. Cyklicznie odbywa się w niej szereg imprez, w które zaangażowane są wszystkie organizacje. Pięknie zagospodarowane i ukwiecone centrum jest niewątpliwą zasługą mieszkańców.

Tereny wokół Domu Wiejskiego i Domu Dziennego Pobytu Seniora zachęcają do aktywnych form spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

- Komisja doceniła ogromny potencjał drzemiący w mieszkańcach, duże zaangażowanie oraz przeświadczenie o słuszności podejmowanych działań na korzyść swojej wspólnoty, jak również sposób zaprezentowania swojej miejscowości przez dużą grupę mieszkańców w różnym wieku – mówi Antoni Konopka, członek zarządu województwa, przewodniczący komisji konkursowej.

Drugie miejsce i 15 tysięcy złotych przypadło Otmicom w gminie Izbicko, w którym doceniono duże zaangażowanie mieszkańców w realizację działań poprawiających jakość i standard życia mieszkańców oraz troskę o tradycję.

Trzecie miejsce i nagrodę w wysokości po 12 tysięcy zł zdobyły dwie miejscowości - Sidzina z gminy Skoroszyce, gdzie komisja zwróciła uwagę na zdolności organizacyjne, angażujące wszystkich mieszkańców w poszczególne działania na rzecz wsi oraz Mochów z gminy Głogówek, w którym doceniono zaangażowanie mieszkańców wsi w realizację przedsięwzięć historyczno-edukacyjnych i dbałość o otoczenie.

Wyróżnienia i nagrody w wysokości 4 tysięcy złotych otrzymały Stobrawa z gminy Popielów i Dąbrówka Górna z gminy Krapkowice.

Najlepsze projekty odnowy wsi

Wśród projektów odnowy wsi wygrał projekt mieszkańców Rozmierzy w gminie Strzelce Opolskie, którzy otrzymali nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych.

Projekt „O ziołach wiedza nietajemna” promuje tradycyjne lokalne produkty ziołowe i dotyczy pozyskiwania ziół, ich przetwarzania, nauki i lecznictwa. Dzięki szkoleniom mieszkańcy sołectwa pogłębili swoją wiedzę o ziołach i ziołolecznictwie, nauczyli się zbierać rośliny, rozróżniać je i przede wszystkim korzystać z ich właściwości zdrowotnych.

Drugie miejsce i 8 tysięcy złotych zdobył Pilszcz z gminy Kietrz za projekt „Izba Pamięci w Pilszczu”. To projekt o charakterze historyczno-edukacyjnym, stworzony przy dużym zaangażowaniu mieszkańców wsi. W izbie można podziwiać kilkaset eksponatów, kilkaset zdjęć, liczne publikacje, receptury potraw tradycyjnych, zrekonstruowane przedwojenne stroje Pilszczanki i Pilszczanina, pamiątki po WOP i Straży Granicznej, dokumenty obrazujące historię życia mieszkańców (odznaczenia, świadectwa itp.), wyroby rękodzielnicze mieszkańców.

Trzecie miejsce i 6 tysięcy złotych przypadło Niezdrowicom. Projekt „Niezdrowice lasem pachnące, wodą i miodem płynące – zaprojektowanie, zakupienie oraz montaż tablic edukacyjnych” to projekt polegający na stworzeniu alejki tematycznej związanej z hasłem przewodnim miejscowości Interaktywne tablice edukacyjne, tworzą dodatkową przestrzeń edukacyjno-rekreacyjną dla mieszkańców oraz odwiedzających sołectwo gości, jak również zachęcają placówki edukacyjne do organizowania wycieczek dla dzieci i młodzieży.

Wyróżnienia i po 2 tysiące złotych w tym roku przypadły:

  • Jakubowicom z gminy Branice za „Zagospodarowanie przestrzeni wsi wraz z wydaniem albumu „Pocztówka z przeszłości. Jakubowice sprzed lat”;
  • mieszkańcom Mochowa z gminy Głogówek za „Centrum edukacyjno-sportowe”;
  • mieszkańcom Karłowic z gminy Popielów za aleję lipowo-dębową ks. Jana Dzierżona
  • oraz mieszkańcom Przysieczy z gminy Prószków za projekt „Wszyscy razem w czereśniowej kapsule” czyli sadu drzew starych odmian czereśni.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska