Niezłomni kapłani dają nam przykład dobrego życia. Odpust ku czci św. Andrzeja Boboli w Podlesiu

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Odpust ku czci św. Andrzeja Boboli w Podlesiu.
Odpust ku czci św. Andrzeja Boboli w Podlesiu. Marcin Żukowski
W Podlesiu (dekanat Głuchołazy) w niedzielę obchodzono uroczystość ku czci św. Andrzeja Boboli. Jezuita, który zginął śmiercią męczennika za wiarę katolicką współcześnie jest jednym z patronów Polski.

Oprawę uroczystej Eucharystii uświetnił śpiew w wykonaniu scholii katedralnej. Mszy świętej przewodniczył i słowo wygłosił ks. Wojciech Lippa, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu. W kazaniu kapłan nawiązał do wczorajszej uroczystości wyświęcenia trzech nowych neoprezbiterów w diecezji opolskiej. Przywołał przy tym słowa biskupa opolskiego Andrzeja Czai, który stwierdził m.in., że kapłan, jakiego dzisiaj się oczekuje, to nauczyciel wiary, jako świadek i pasterz, przewodnik w pielgrzymce wiary, jaką jest nasze życie.

- Żeby sprostać tak wielkiej odpowiedzialności, księża bardzo często szukają inspiracji między innymi w świadectwie życia innych kapłanów – mówił ks. Wojciech Lippa.

W uroczystość odpustową ku czci św. Andrzeja Boboli, ksiądz Lippa przywołał świadectwo, jakie w 1996 roku, podczas świętowania 50-lecia kapłaństwa papieża Jana Pawła II, dał ks. Anton Luli z Albanii, również jezuita, który w komunistycznych więzieniach i obozach pracy spędził w sumie ponad 40 lat. Mimo prześladowań, nie wyrzekł się swojej wiary i nie rozpalił w sobie nienawiści do oprawców.

- Tysiące księży doznało w swoim życiu prześladowań ze względu na kapłaństwo Chrystusa – twierdził pokornie albański ksiądz.

Ksiądz Lippa zachęcał, aby nie tylko duchowni, ale każdy chrześcijanin czerpał inspirację z postaw, jakie przyjmowali nieugięci kapłani.

Kult świętego Andrzeja Boboli w Podlesiu trwa od blisko dwóch lat. Rok temu do kościoła pw. św. Jerzego w Podlesiu uroczyście wprowadzono relikwie tego męczennika. Każdego 16. dnia miesiąca o godzinie 18.00 odprawiane są nabożeństwa, w których wierni modlą się za wstawiennictwem świętego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska