Treści promowana Targi nto

Nieznana Opolszczyzna. Zapomniany kościółek pośród pól. Poznajcie Bryksy

Dominik Skibiński
W małym, urokliwym zagajniku w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim stoi drewniany kościółek odpustowy św. Brykcjusza. Niegdyś było to popularne miejsce pielgrzymkowego, jednak dziś sprawia wrażenie zapomnianego.

Kościół w Bryksach został wybudowany w 1661 r. w pobliżu uchodzącego za cudowne źródełka, często odwiedzanego przez pątników. Inicjatorem budowy świątyni był sołtys Gościęcina Martin Wolff. Wcześniej w jego miejscu stała drewniana kapliczka. Konsekracji dokonał w 1674 r. biskup wrocławski Franz Karl Neander.

Kościół poświęcono św. Brykcjuszowi (zwanemu potocznie św. Bryksym), patronowi chorych na choroby podbrzusza i sędziów. Jego kult prawdopodobnie pojawił się w okolicy wraz z flandryjskimi kolonistami w wieku XIII. Budowa kościółka przyczyniła się do wzrostu liczby pielgrzymów, którzy przybywali tu także z odległych stron oraz z Czech.

Ruch pątniczy osłabł w XIX w., wraz ze wzrostem znaczeń sanktuariów w Piekarach Śląskich i Częstochowie i popularyzacją dłuższych pielgrzymek.

O ponowny wzrost znaczenia Bryksów zabiegał proboszcz Franz Buschmann, który rozbudował stojącą przy kościele pustelnię, posadził sad i zlecił wybudowanie drogi krzyżowej.

Starał się on też o remont kościoła z państwowych funduszy, co jednak się nie powiodło. W 1945 r. dach świątyni ucierpiał w wyniku działań wojennych, ale ze względu na jeszcze poważniejsze zniszczenia kościoła parafialnego, prace remontowe w Bryksach przeprowadzono dopiero w latach 70.

Dziś miejsce to emanuje spokojem. Piękny kościółek otacza cmentarz, a w pobliżu można odnaleźć zabytkowe kaplice, pustelnię, grotę lurdzką i cudowne źródełko św. Brykcjusza. Okazjonalnie odprawiane są tu Msze święte i nabożeństwa, a w sierpniu w kościołku zatrzymują się pielgrzymi, wędrujący z Głubczyc na Jasną Górę.

Bryksy to atrakcyjne miejsce dla miłośników architektury drewnianej, a także ciekawa propozycja na wycieczkę rowerową. Kościółek św. Brykcjusza jest jednym z najpiękniejszych drewnianych zabytków województwa, a porośnięty starodrzewem zagajnik należy do najbardziej nastrojowych miejsc w regionie.

Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Brykcjusza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska