Pod koniec grudnia na kąpielisku Bolko pojawiła się grupa łabędzi czarnodziobych. - To pierwsze udokumentowane stwierdzenie tego tundrowego gatunku na terenie Opola - mówi Łukasz Berlik, prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Łabędzie czarnodziobe są mniejsze od ich bardziej pospolitych kuzynów, łabędzi niemych. Ich szyja jest krótsza i bardziej masywna. Zgodnie z nazwą, dzioby tych ptaków są prawie całkowicie czarne.

- To gatunek gniazdujący w tundrze euroazjatyckiej. W Polsce łabędzie te pojawiają się podczas przelotów na zimowiska. Trudno jest je obserwować, ponieważ to gatunek niezwykle rzadki, objęty ochroną. Dość powiedzieć, że to pierwsze udokumentowane stwierdzenie obecności tego zwierzęcia w Opolu – opowiada Łukasz Berlik.

Zobacz galerię

Łabędzie czarnoszyje pojawiły się na kąpielisku Bolko w ostatnich dniach grudnia. Cztery osobniki trzymały się przez pewien czas z grupą łabędzi niemych. Obserwacji podczas spaceru dokonał Paweł Wachowiak.

- To był trzeci nowy gatunek awifauny zaobserwowany w minionym roku w Opolu. Pozostałe to orzeł cesarski i świstunka żółtawa – wylicza prezes OTP.

Wsparciem dla tamtejszego ptactwa był montaż sztucznej wyspy lęgowej w północnej części zbiornika. Jest tam od marca 2016 roku. Wyspa kosztowała 27 tys. zł. Składa się z czterech trójkątnych segmentów o łącznej powierzchni blisko 16 metrów kwadratowych. Pomiędzy stalowymi ramami rozciągnięta jest mata kokosowa, na której posadzono szereg roślin. Wszystko po to, by stworzyć warunki gniazdowania dla ptaków.

Na terenie kąpieliska Bolko obowiązuje zakaz podpływania do wyspy lęgowej. Niestety, często jest ignorowany.

Zobacz: Łabędzia rodzina nauczyła się korzystać z… przejścia dla pieszych

wideo: STORYFUL/x-news