Niezwykła obserwacja na kąpielisku Bolko w Opolu. Pojawiły się bardzo rzadkie łabędzie czarnodziobe [ZDJĘCIA]

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Łabędzie czarnodziobe na kąpielisku Bolko w Opolu
Łabędzie czarnodziobe na kąpielisku Bolko w Opolu Paweł Wachowiak
Pod koniec grudnia na kąpielisku Bolko pojawiła się grupa łabędzi czarnodziobych. - To pierwsze udokumentowane stwierdzenie tego tundrowego gatunku na terenie Opola - mówi Łukasz Berlik, prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Łabędzie czarnodziobe są mniejsze od ich bardziej pospolitych kuzynów, łabędzi niemych. Ich szyja jest krótsza i bardziej masywna. Zgodnie z nazwą, dzioby tych ptaków są prawie całkowicie czarne.

- To gatunek gniazdujący w tundrze euroazjatyckiej. W Polsce łabędzie te pojawiają się podczas przelotów na zimowiska. Trudno jest je obserwować, ponieważ to gatunek niezwykle rzadki, objęty ochroną. Dość powiedzieć, że to pierwsze udokumentowane stwierdzenie obecności tego zwierzęcia w Opolu – opowiada Łukasz Berlik.

Łabędzie czarnoszyje pojawiły się na kąpielisku Bolko w ostatnich dniach grudnia. Cztery osobniki trzymały się przez pewien czas z grupą łabędzi niemych. Obserwacji podczas spaceru dokonał Paweł Wachowiak.

- To był trzeci nowy gatunek awifauny zaobserwowany w minionym roku w Opolu. Pozostałe to orzeł cesarski i świstunka żółtawa – wylicza prezes OTP.

Nazwy Kup czy Zimna Wódka są znane w całej Polsce. Ale mamy wiele innych ciekawych i zabawnych nazw miejscowości na Opolszczyźnie. Zobaczcie na kolejnych slajdach, jakie to wsie.

Sucha Psina, Stara Jamka, Kały. Ciekawe i zabawne nazwy opol...

Wsparciem dla tamtejszego ptactwa był montaż sztucznej wyspy lęgowej w północnej części zbiornika. Jest tam od marca 2016 roku. Wyspa kosztowała 27 tys. zł. Składa się z czterech trójkątnych segmentów o łącznej powierzchni blisko 16 metrów kwadratowych. Pomiędzy stalowymi ramami rozciągnięta jest mata kokosowa, na której posadzono szereg roślin. Wszystko po to, by stworzyć warunki gniazdowania dla ptaków.

Na terenie kąpieliska Bolko obowiązuje zakaz podpływania do wyspy lęgowej. Niestety, często jest ignorowany.

Zobacz: Łabędzia rodzina nauczyła się korzystać z… przejścia dla pieszych

wideo: STORYFUL/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska