NIK skontrolował Fundusz Sprawiedliwości. Wyniki są miażdżące. Jest istotny wątek opolski

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
O bulwersującej sprawie fundacji Ex Bono pisał w styczniu 2020 roku nasz reporter Piotr Guzik. W grudniu 2019 r. wybrał się pod adres ośrodka pomocy ofiarom przestępstw przy ul. Niemodlińskiej 3a w Opolu. Na facebookowej stronie fundacji Ex Bono widniała wówczas informacja, że placówka funkcjonuje. Na miejscu okazało się, że lokal jest zamknięty na głucho, a na drzwiach wisiała kartka, że ośrodek zakończył działalność. Nie było śladu informacji, co powinna zrobić osoba poszukująca tu pomocy.
O bulwersującej sprawie fundacji Ex Bono pisał w styczniu 2020 roku nasz reporter Piotr Guzik. W grudniu 2019 r. wybrał się pod adres ośrodka pomocy ofiarom przestępstw przy ul. Niemodlińskiej 3a w Opolu. Na facebookowej stronie fundacji Ex Bono widniała wówczas informacja, że placówka funkcjonuje. Na miejscu okazało się, że lokal jest zamknięty na głucho, a na drzwiach wisiała kartka, że ośrodek zakończył działalność. Nie było śladu informacji, co powinna zrobić osoba poszukująca tu pomocy. Piotr Guzik
Najwyższa Izba Kontroli zaprezentowała wyniki kontroli Funduszu Sprawiedliwości, który podlega ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze. Pokłosiem jest pięć zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa. Nieprawidłowości dotyczą m.in. fundacji z Opola.

NIK skontrolował Fundusz Sprawiedliwości. Wyniki są miażdżące

- Szanowni państwo, zanim przejdę do wyników kontroli, chciałbym zwrócić państwa uwagę na zdjęcie, które znajduje się na okładce informacji o wynikach kontroli, którą dzisiaj publikujemy – mówił na czwartkowej (30 września) konferencji prasowej Michał Jędrzejczyk, dyrektor departamentu porządku i bezpieczeństwa wewnętrznego w NIK.

– Na zdjęciu widzicie państwo dość nieestetycznie wyglądający budynek. To siedziba fundacji Ex Bono z Opola. Fundacji, która z Funduszu Sprawiedliwości otrzymała około 10 milionów złotych, a na koszty administracyjne ma przeznaczyć blisko 2 miliony złotych. Ten budynek, ta nowa siedziba fundacji, pojawiła się wtedy, kiedy rozpoczęliśmy kontrolę Funduszu Sprawiedliwości, ponieważ okazało się, że pierwotna lokalizacja to prywatne mieszkanie w bloku, a osoby, które się tam wówczas znajdowały oświadczyły, że w ogóle nie mają pojęcia o istnieniu jakiejkolwiek fundacji, tym bardziej fundacji Ex Bono z Opola - opowiadał.

Fundusz Sprawiedliwości to państwowy fundusz celowy. Część pieniędzy została wyodrębniona z budżetu państwa i przekazana do dyspozycji ministrowi sprawiedliwości. Pula ta miała być przeznaczona na pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz pomoc postpenitencjarną. Założenie było takie, by pieniądze pochodzące od sprawców przestępstw, wykorzystać na pomoc ofiarom. Z pieniędzy pochodzących z pracy osadzonych z kolei miała być finansowana ich późniejsza readaptacja i powrót do społeczeństwa po odbyciu kary.

Wnioski zaprezentowane w czwartek przez NIK, to efekt pierwszej tak kompleksowej kontroli Funduszu Sprawiedliwości. Objęto nią ministra sprawiedliwości oraz 20 podmiotów, m.in. organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia.

- Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działania ministra sprawiedliwości w zakresie zapewnienia właściwych uwarunkowań organizacyjnych i prawnych funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości, a także sposobu wykorzystania będących w jego dyspozycji środków publicznych – podkreślał Michał Jędrzejczyk. – Gospodarka finansowa Funduszu Sprawiedliwości prowadzona była z naruszeniem podstawowych zasad finansów publicznych, to jest zasady jawności, celowości i oszczędności dokonywania wydatków publicznych.

NIK krytycznie o fundacji Ex Bono z Opola

W omówionych nieprawidłowościach pojawił się również wątek opolski. NIK wprawdzie pozytywnie ocenił fakt utworzenia sieci pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, obejmującej wszystkie powiaty w Polsce. Te pozytywnie efekty były jednak niwelowane poprzez – jak stwierdzono - "nierzetelną organizację konkursów ofert, które nie zapewniały optymalnego doboru podmiotów świadczących wsparcie beneficjentom".

- W sześciu z ośmiu zbadanych przez nas umów dotacji pomoc dostały podmioty bez doświadczenia, bardzo często powołane wręcz ad hoc, bezpośrednio przed konkursami ofert – informował Paweł Gibuła, koordynator kontroli. – Rażącym przykładem takiego podmiotu jest fundacja Ex Bono z Opola - wskazał.

- Fundacja ta powstała w styczniu 2018 roku. Nie miała współpracowników, nie miał kadry, nie miała żadnej bazy lokalowej, nie miała też doświadczenia. Zrealizowała jedno zadanie z budżetem opiewającym na kwotę 4 tys. złotych dla prezydenta Opola. Już po kilku miesiącach wystartowała w konkursie zorganizowanym przez ministra sprawiedliwości i otrzymała dotację na kwotę przekraczającą 9 milionów złotych na realizację bardzo skomplikowanego, złożonego logistycznie zadania, obejmującego stworzenie całej sieci pomocy pokrzywdzonym przestępstwem na terenie dwóch województw [opolskiego i śląskiego - przyp. red.] - opisywał Paweł Gibuła.

- Fundacja Ex Bono nie zbudowała tej sieci pomocy na terenie województwa opolskiego, czego skutkiem było pogorszenie sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem. Umowa dotacji została wypowiedziana. Szacujemy, że nawet kilkaset osób, będących w trakcie procesu świadczenia pomocy, zostało pozbawionych wsparcia. To może prowadzić do wtórnej wiktymizacji ofiar, na przykład ofiar przemocy domowej i ponowie uzależniać je od sprawców tych czynów - argumentował koordynator kontroli.

NIK o Funduszu Sprawiedliwości: Wątpliwe wydatki na kwotę 280 mln zł

Na konferencji przedstawiono jedynie najważniejsze ustalenia. NIK wyliczył, że łączna wartość środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami, niecelowo, niegospodarnie lub nierzetelnie wyniosła ponad 280 milionów złotych.

O bulwersującej sprawie fundacji Ex Bono pisał w styczniu 2020 roku nasz reporter Piotr Guzik. W grudniu 2019 r. wybrał się pod adres ośrodka pomocy ofiarom przestępstw przy ul. Niemodlińskiej 3a w Opolu. Na facebookowej stronie fundacji Ex Bono widniała wówczas informacja, że placówka funkcjonuje. Na miejscu okazało się, że lokal jest zamknięty na głucho, a na drzwiach wisiała kartka, że ośrodek zakończył działalność. Nie było śladu informacji, co powinna zrobić osoba poszukująca tu pomocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wysokie dopłaty do węgla – kończy się termin składania wniosków

Komentarze 59

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Przypomnę - Ziobro - zwierzchnik Jaki i Wilkos - ich chlebodawca - za pierwszej kadencji PIS dorobił się prawie Trybunału Stanu a tam mógłby dostać zakaz funkcji publicznych - czy nie byłoby to lepsze dla Polski od tego co teraz widzimy w wykonaniu Solidarnej Rodzinki!!..

Patryk J. - zatem związany jest z szemranym środowiskiem. w takiej sytuacji należy przyjrzeć się też jemu ojcu, który siedzi w spółce samorządowej.. Irek były urzędas, prokurent od dawna w spółce WAT sp. z o.o. - tam była prokuratura w związku ze sprawozdawczością tej spółki - funkcja prokurenta wiąże sie z zaufaniem zes trony zarządu oraz z tym, że to sposób na omijanie przepisów antykorupcyjnych..
G
Gość
Wszyscy po pomoc do MAłgorzaty Wilkos - ona pomaga ludziom zawsze i wszędzie.. proście o co chcecie Małgosię naszą:)
m
marek
Oj Gocha, Gocha - co ty gadasz w "Druga kawa" - wstydź sie..za siebie i za Ziobro i Solidarną Polskę

Czy Wilkos jest głupia, że anagzuje się w fundacje Ex Bono pod swoim nazwiskiem robiąc przelew? Jak chce być anonimowa to po co przelewa? Czy czuje luz i bezkarność, bo przeceiż ziomuś Ziobro nie d ajej skrzywdzić!! Hm, ciekawe, ze ci ludzie daja sie tak łatwo powiązać z poziomu komputera
h
heniek
Wilkos tłumaczy w "Druga kawa" na 24opole.pl, że przelała kasę za wujka, bo często jeździ obok sądu na plebiscytowej :) czy to nie żałosne tłumaczenie dorosłej baby..po pierwsze robi sie przelewy, po drugie jako urzedas musi zwrócic uwagę na konflikt interesów - jej rzekoma pomoc ubezwłasnowolnionemu wujkowi to nic innego w jej sytuacji, jak głębsze zaanagażowanie w sprawy tej fundacji, która akurat ma zamair brać kasę z funduszu politycznego Ziobro..ciekawe nieprawdaż?

Kto zna Wilkos z chęci pomocy ludziom? Ręka do góry..proszę pisac..

Niech mi Wilkos też pomoze - zapytam ja..czy mi pmoze?
p
porażka ci ludzie
Na 24opole.pl taka wypowiedź: cyt "Sposób wypowiedzi Małgorzaty W. z "Druga kawa" niestety tylko mnie utwierdzają w przekonaniu, że jest umoczona nie tylko poprzez to, że widnieje jej przelew w aktach KRS Ex Bono - oskarża NIK o kłamstwo, dyskredytuje Banasia - robi to w sposób jaki robia to PIS i Ziobro w tym Patryk euro Jaki >> Nie oskarżam jej wujka, bo to on raczej dawca danych osobowych niz faktyczny wykonawca, natomiast Wilkos obciąża anagz wujka a kurat w okresie, gdy Fundusz Ziobro stał sie polityczny oraz to, że on asama związana jest z Solidarną Polską i Jaki PAtryk (bezpośrednio).. Ponadto Ex Bono miała problemy z katualizacja danych do KRS - za co sąd przymuszał fundacje grzywną, czy nie było komu sie podpisać pod papierami? Obciąża Wilkos sam fakt, że jej wujek brał kasę od Ziobro i upolitycznionego funduszu, z którego finansuje sie fundacje powiązane w całej Polsce (czesto Śląsk i świetokrzyskie) Niech sie Małgosia W. broni ale nie tak prostacko przez oskarżanie publiczne NIK o kłamstwo..broń się wsądzie i przed politycznym prokuratorem Wilkos!!"

- trudno się nie zgodzić, sam widziałem wypowiedź Wilkos i uważam, że ona nie ejst za bardzo zaznajomiona z tematem gospodarki i finansów - a mimo to jest (zawieszona teraz w klubie Wisniewskiego) ) radną
p
polska
Nie tylko Ex Bono !! Proszę Państwa za czasów zmienionego Funduszu Sprawiedliwości Ziobro mamy wysyp społeczników, ludzi chętnych na pomoc ludziom, ludzi skorych do pomocy, ludzi wrażliwych :)

Na przykład fundacja Profeto ks. Michała Olszewskiego kRS 0000494148 - fundacja w Warszawie chce budować ośrodek pomocy dla potrzebujących - założono była w 2014 z myślą o grupie medialnej - radio i TV, ale teraz otworzyła się na ludzi potrzebujących (nadal główna działalność stanowi media). Za kilkadziesiąt milionów chce budować od podstaw - co się stanie z tymi gmachami po okresie realizacji umowy? Już na etapie projektowania gmach ma mieć pokoje do nagrań radia/TV i inne pomocnicze, a lokale na noclegi dla osób to dodatek..

To idealny sposób na pozyskanie nieruchomości po kosztach - wystarczy trochę poczekać aż umowa sie skończy i można skomercjalizować taki gmach - jest więcej przypadków w całej Polsce. podam przy okazji
p
pytajacy
Czy Ex Bono poprzez umowę na projekt za ponad 4 tysiące z Miastem Opole chciało się uwiarygodnić?

Jaki jest udział Małgorzaty Wilkos (wujek prezesem Ex Bono) w kwestii umowy Ex Bono z miastem Opole?

Kto wie, proszę pisać
m
marek
Ziobro gra na zwłokę - od czasu publikacji prasowych o Ex Bono ministerstwo zajmowało się tylko brakiem aktualizacji danych w KRS fundacji odnośnie jej danych adresowych - pozorowali, że coś robią..

Wykorzystują postępowanie administracyjne (nie powinno go być) aby grać głupa, że niby coś wyjaśniaja - bez rezultatów,

Dopiero NIK i jego raport i zawiadomienie spowodował, że coś zaczęło się dziać

Macie swoje ministerstwo sprawiedliwości wyborcy PIS
p
prawa noga Zbyszka
Prokuratura nabrała wody w usta - :) dobre

Oni teraz czekają na depeszę z Warszawy ze wzorem komunikatu prasowego, w Opolu nikt sam nie odważy się wyjść do opinii publicznej i powiedzieć co wie..
j
jegomość
Ten kloc Ziobro przecież już za pierwszych rządów PIS miał problemy natury karnej - dlaczego on dostaje tekę ministra sprawiedliwości?

Czy PIS i Solidarna Polska to grupa przestępcza?
p
pstryk
Zbychu Z. pseud. "pilarz" - wytnie te szerzące się przestępstwo w Opolu jednym ruchem.. zorganizuje konferencję prasową i wskaże winnych (bo już ma dostęp do akt śledztwa) - wyda wyrok w zastępstwie sądu a lud będzie zadowolony, że szeryf czuwa..

Złożą na ołtarzu ofiarę z pośredników typu niewinna Małgosia czy jej wujek, o Obrockiej nie wspomnę (i kilku innych z rady fundacji)
G
Gość
Gocha Wilkos kuma się tylko z tymi, co siedzą przy hajsie..wiadoma sprawa...
G
Gość
Porozmawiajcie z tymi z Opola, co kiedyś działali w tematach, które przejęło Ex Bono za czasów Solidarnej Rodziny - zobaczycie do czego złego tu doszło, do czego doprowadzono!!!
c
czereśniak
Wilkos Gocha zamieszana jak nic - przelewy pod nazwiskiem swoim, pełnomocnictwa do kont fundacji, fundacja nie składa aktualizacji danych w KRS - za co sąd przymusza grzywną - a składać wnioski powinien wujek Wilkos, ale on już starszy, schorowany (idealny słup), pewnie nawet nie wie, że jest prezesem Ex Bono...zwiażki Wilkos z Jaki i Ziobro

Jaja - a w tle gruba kasa i pokrzywdzenie przestępstwem bez pomocy - brawo Solidarna Rodzinka, brawo

Swoją drogą to amatorzy - wybieraja na pośredników osoby, które łatwo z nimi powiązać !!heh.. chyba, że wiedzą że są bezkarni - Zbychu trzyma za chu..je prokuratorów - więc sprawa może nie trafić do sądu!!!
G
Gość
Zbychu koleś - wiem, żę nie jesteśmy kumplami..

Ale wiesz - może dasz mi trochę kasy ze swojej sakwy, obiecuje głosować na twoich chłopców z Opola !! Obiecuję
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie