"Niko" ma już drugą część

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Podręczniki „Niko 1” są dostępne m.in. w Niemieckim Towarzystwie Oświatowym. Tu prezentuje je Karolina Osietzki, manager IfA.
Podręczniki „Niko 1” są dostępne m.in. w Niemieckim Towarzystwie Oświatowym. Tu prezentuje je Karolina Osietzki, manager IfA. Krzysztof Ogiolda
Wydawnictwo Klett ukończyło prace nad kolejną częścią podręcznika „Niko” do niemieckiego jako języka mniejszości. Jest on przeznaczony dla drugich klas.

Jest on jedynym podręcznikiem dopuszczonym do użytku szkolnego przez MEN i przeznaczonym do nauki niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w szkole podstawowej. Obecnie wydawnictwo przygotowało zarówno część pierwszą (niektórzy uczniowie już z nią pracują), jak i drugą (podręczniki przeznaczone odpowiednio do klasy I i II szkoły podstawowej). W planach wydawniczych znajduje się kolejna część - dla klasy III.

- Druga część podręcznika została złożona w Ministerstwie Edukacji Narodowej z wnioskiem o dopuszczenie do użytku szkolnego – mówi Ryszard Karolkiewicz, konsultant ds. oświaty w VdG. - Otrzymała już dwie pozytywne opinie rzeczoznawców i została dopuszczona do szkół. Wydawnictwo będzie ponadto wnioskować w ministerstwie o finansowanie tego podręcznika z pieniędzy przeznaczonych na podtrzymywanie tożsamości językowej mniejszości. Latem „Niko 2” powinien pojawić się na rynku, trafić do bibliotek szkolnych i zostać nieodpłatnie udostępniony uczniom.

Wydawnictwo Klett już teraz udostępnia podręcznik do wglądu, tak by nauczyciele mogli się z nim zapoznać przed decyzją o wyborze. Na stronie internetowej Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce (www.vdg.pl) znajdują się linki do obydwu części.
- Podręcznik „Niko 1” trafił do szkół trochę późno, bo dopiero w grudniu minionego roku – przyznaje Ryszard Karolkiewicz. - Z danych MEN wynika, że do szkół trafiło ponad 2 tysiące egzemplarzy, które zostały zamówione przez wybrane placówki. Spodziewamy się, że rzeczywiste zapotrzebowanie będzie większe i zarówno część druga, jak i pierwsza znajdzie się wkrótce w tych szkołach, do których jeszcze nie trafiła.

- Podręcznik „Niko” spełnia wymogi odnośnie wielokulturowego wychowania, tolerancji i otwartości wobec innych osób – podkreśla Waldemar Gielzok, prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego. – Daje też kompetencje językowe na poziomie komunikacyjnym. NTO przygotuje jeszcze w tym roku warsztaty, które uwzględnią głosy nauczycieli, którzy już z tym podręcznikiem pracowali.

Zobacz: Opolskie info [14.04.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska