Nikogo nie oszukuję

  Nikogo nie oszukuję

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Z Józefem Tomalą, posłem Samoobrony,rozmawia Mirosław Olszewski
  Nikogo nie oszukuję
  - Właśnie - jest pan jeszcze posłem Samoobrony?
  - W dniu, w którym ukaże się ta rozmowa, już nim nie będę. Przygotowałem pisma do marszałka Sejmu, przewodniczącego Leppera i do klubu poselskiego z informacją, że rezygnuję z członkostwa w klubie i z członkostwa w partii. Będę posłem niezależnym i bezpartyjnym.
  - Dlaczego wystąpił pan z Samoobrony?
  - Przyczyn jest wiele. Najważniejsza to ta, że przewodniczący Lepper otoczył się ekipą ludzi takich jak Maksymiuk czy Zdunowski, którzy w żadnym wypadku nie powinni mieć wpływu na politykę partii. Są też inni, jak Beger, podejrzewana o fałszerstwo w trakcie wyborów, Łyżwiński, Hojarska - można długo wyliczać.
  Ludzie, z którymi rozmawiam, nie mogą zrozumieć, jak to się dzieje, że w partii, która miała dbać o uczciwość w polityce i gospodarce tak dużą rolę odgrywają ludzie, będący sami na bakier z prawem. Stałem wczoraj kilka godzin w kolejce, by sprzedać rzepak. To, czego się nasłuchałem od ludzi, przeważyło. Postanowiłem odejść.
  - Poseł Tyma wraz z trzema innymi posłami Samoobrony zapowiedział w sobotę w Opolu, że realne jest stworzenie po wakacjach nowej Samoobrony. Podoba się panu ten pomysł?
  - Życzę im sukcesów, ale do nich nie przystąpię. Zapewniam, że mam szacunek do posła Tymy za lata wspólnego budowania tu Samoobrony, do posła Leppera za jego upór i konsekwencję. Ale ani z jednym, ani z drugim mi już nie po drodze.
  - Czemu dopiero dziś pan odchodzi? Przecież od dawna wiadomo było, że w czołówce Samoobrony jest wielu klientów wymiaru sprawiedliwości.
  - Miałem nadzieję, że ci ludzie zechcą wyjaśnić stawiane im zarzuty. Sądziłem, że może przewodniczący Lepper na nich wpłynie. Ale tak się nie stało. Od pewnego czasu dostaję telefony z wyzwiskami od oszustów, zdrajców... Jestem uczciwym człowiekiem, chyba też dobrym rolnikiem. Nikomu niczego nie ukradłem, nikogo nie oszukałem. W 1997 roku w ogólnokrajowym rankingu Agencji Rynku Rolnego zająłem czwarte miejsce. Nie chcę zszargać swego imienia z powodu tego, co dzieje się w Samoobronie, a na co nie mam wpływu.
  - Posłowie, którzy wyszli z partii, lub zostali z niej wyrzuceni twierdzą, że nie realizuje ona swojego programu. Pan też tak myśli?
  - Złożyliśmy projekty około czterdziestu ustaw. Ale co z tego, skoro nie ma szans na znalezienie w Sejmie większości do ich uchwalenia? Jeśli nasi liderzy obrażają inne kluby, wdają się w jakieś spiskowe teorie, to skutki są takie, że nikt nie chce z nami współpracować. Więc po co jesteśmy w tym Sejmie?
  - Próbował pan rozmawiać o tym z przewodniczącym?
  - Ci, którzy próbowali, już są poza Samoobroną. Wyrzuceni.
  - Jest pan dwudziestym drugim posłem, który odchodzi z pięćdziesięciotrzyosobowego klubu Samoobrony z początku kadencji. Ostatnim?
  - Nie jest tajemnicą, że kilku następnych posłów poważnie rozważa odejście. Sądzę, że po wakacjach klub jeszcze bardziej stopnieje.
  - Grupa posłów z Tymą na czele, która ostatnio wyszła z partii, została ostro potraktowana przez Leppera. Mówił o nich, że byli leniwi, nierozgarnięci...
  - Nie pozwolę się wciągnąć w żadne słowne przepychanki. A ci, którzy używają epitetów, sami sobie wystawiają świadectwo.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal