Spis treści
Estoński CIT. Zainteresowanie rośnie, choć powoli
Według wiceministra finansów Artura Sobonia rośnie ilość przedsiębiorców zainteresowanych estońskim CIT-em, który w polskim systemie prawnym wzoruje się na systemie opodatkowania osób prawnych właśnie w Estonii.
Jest to bez wątpienia jeden z największych sukcesów podatkowych naszej ostatniej kadencji. Estoński CIT cieszy się coraz większym powodzeniem. Pytanie ze strony przedsiębiorców jest tylko o jego dalszą liberalizację, a nie o to, czy jest to dobry, czy zły pomysł - mówił minister Soboń cytownay przez PAP.
Pod koniec 2021 roku z estońskiego CIT korzystało 517 podatników, w 2022 roku już 9 tys. firm, a w połowie bieżącego roku jest to około 12,7 tys. przedsiębiorców. MF przekazało, że ponad połowa płatników estońskiego CIT już w pierwszym roku obowiązywania tej formy opodatkowania aktywnie inwestowała w środki trwałe (m.in. poprzez zakup maszyn niezbędnych w produkcji) oraz wynagrodzenia, tworząc nowe miejsca pracy.
Początkowo przepisy narzucały obowiązek inwestowania firmom, które korzystają z ryczałtu od dochodu spółek. Obecnie nie ma już takiego obowiązku, co może zwiększyć powszechność korzystania z estońskiego CIT.
W 2021 roku 137 podatników estońskiego CIT zwiększyło wydatki na wynagrodzenia o ponad 35 proc. do łącznej kwoty 143 mln zł, a wartość środków trwałych zwiększyło o ok. 128 mln zł, co oznacza wzrost o 46 proc.
Nawet ta niewielka skala jeszcze w 2021 roku oznacza duży skok, o kilkadziesiąt procent w wydatkach na wynagrodzenia i na inwestycje. Dzisiaj, kiedy tych firm mamy już kilkanaście tysięcy, te liczby będą wielokrotnie większe – stwierdził Soboń.
Jakie korzyści dla firm niesie estoński CIT?
Tzw. estoński CIT został w Polsce wprowadzony na początku 2021 roku. Oznacza to tak naprawdę ryczałt od dochodu spółek, który jest preferencyjnym systemem opodatkowania firm. A korzyści jest kilka. Firma, która wybiera estoński CIT:
- nie musi płacić podatku dochodowego do momentu wypłaty zysku wspólnikom
- opłaca niższe podatki niż w klasycznym CIT
- nie płaci składki zdrowotnej
Wyliczenia ministerstwa są jasne: w przypadku małego podatnika firma zapłaci podatek CIT i PIT w łącznej wysokości 20 proc. zamiast 26,29 proc. W przypadku większych podatników kwota podatku CIT i PIT wyniesie 25 proc. zamiast 34,39 proc.
Estoński CIT przeznaczony jest dla spółek: z ograniczoną odpowiedzialności, akcyjnych, komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Mogą z niego skorzystać firmy, które zatrudniają przynajmniej 3 osoby na umowę o pracę.
MF zmieni przepisy, by zachęcić do estońskiego CIT
Blisko 13 tys. firm, które wybrały estoński CIT to zaledwie ok. 2 proc. wszystkich spółek zarejestrowanych w Polsce. Także z tego wynikają zapowiedzi Ministerstwa Finansów, które chce zwiększyć popularność tego ryczałtu.
Rozmawiamy też z największymi polskimi firmami, które również chciałyby być objęte estońskim CIT. Musimy to zrobić tak, żeby nie było ubytku dla budżetu – mówi Artur Soboń.
Ministerstwo zapowiada dalszą liberalizację warunków uprawniających do opodatkowania estońskim CIT. MF chce także preferencyjnych warunków dla przedsiębiorców reinwestujących wypracowane zyski i uproszczenie zasad opodatkowania.

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?