Niższe zasiłki chorobowe dla służb mundurowych

  Niższe zasiłki chorobowe dla służb mundurowych

  Sławomir Mielnik

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Policjanci na chorobowym. 1746 fukcjonariuszy w Opolskiem było na zwolnieniu lekarskim od stycznia do września br.

  Policjanci na chorobowym. 1746 fukcjonariuszy w Opolskiem było na zwolnieniu lekarskim od stycznia do września br. ©Sławomir Mielnik

  Rząd przyjął właśnie projekt nowego prawa, według której służby mundurowe dostaną 80 procent zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Dziś policjanci, żołnierze i strażacy, gdy są na L4, biorą 100 procent pensji.
  Policjanci na chorobowym. 1746 fukcjonariuszy w Opolskiem było na zwolnieniu lekarskim od stycznia do września br.

  Policjanci na chorobowym. 1746 fukcjonariuszy w Opolskiem było na zwolnieniu lekarskim od stycznia do września br. ©Sławomir Mielnik

  Zdaniem premiera Donalda Tuska czas skończyć ze sztywnym i nieuzasadnionym przywilejem, który - jak pokazują statystyki - prowadzi do nadużywania zwolnień lekarskich przez służby mundurowe.

  Chodzi o policjantów, żołnierzy, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy służby więziennej i służb specjalnych.
  Według aktualnie obowiązujących przepisów gdy przebywają na zwolnieniach lekarskich lub biorą opiekę nad dzieckiem, bądź innym chorym członkiem rodziny, dostają za ten okres 100 procent wynagrodzenia.

  Tymczasem wszyscy inni objęci powszechnym systemem ubezpieczeń otrzymują jedynie 80 proc. pensji. Ale od przyszłego roku ma to się zmienić. Rząd przyjął już projekt likwidujący te przywileje mundurowych.

  - Rozumiemy, że rząd stoi na straży sprawiedliwości społecznej i chce, żeby wszyscy byli traktowani równo - mówi aspirant sztabowy Benedykt Nowak, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Policji Województwa Opolskiego. - Ale jeśli tak, to my też chcemy być traktowani równo. Zgodzimy się na ukrócenie nam przywilejów związanych z chorobowym, jeśli rząd zagwarantuje nam dodatki za nadgodziny, za pracę w nocy, w niedzielę i święta. Tak jak gwarantuje to kodeks pracy innym pracownikom.

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które opracowało projekt zmian, informuje, że codziennie średnio 6 tysięcy policjantów w całym kraju przebywa L4. Urzędnicy są przekonani, że duża część z nich z różnych przyczyn nadużywa zwolnień, wiedząc, że i tak dostaną za nie całą pensję. MSW przekonuje, że proponowana zmiana te praktyki ukróci.

  Według danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu od stycznia do września br. na chorobowym w całym regionie przebywało 1746 policjantów. Z czego 90 z powodu wypadków na służbie, 291 brało opiekę nad dzieckiem, czy innym członkiem rodziny, a 29 policjantek korzystało z L4 z powodu ciąży.

  - Nie zauważyłem, by moi ludzie nadużywali chorobowego - twierdzi młodszy inspektor Tomasz Kubicki, komendant powiatowy policji w Oleśnie. - Nigdy nie zdarzyło się, żeby brakowało ludzi, by posłać ich na patrol, do wypadku czy zdarzenia kryminalnego. Sam od siedmiu lat nie byłem na zwolnieniu.

  Z kolei inspektor Andrzej Synowiec, komendant powiatowy policji w Nysie mówi, że brak każdego policjanta jest u niego odczuwalny, ale raczej ze względu na wakaty niż na chorobowe.

  Podporucznik Katarzyna Idziorek, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Opolu też zapewnia, że funkcjonariusze przebywający na L-4 nie destabilizują pracy tej służby: - Z naszych danych wynika, że w kwartale średnio jeden funkcjonariusz był na 1-dniowym zwolnieniu. To nie jest problem.

  Jednak pytani nieoficjalnie funkcjonariusze przyznają, że jeśli za chorobowe będą brać tylko 80 proc. pensji, dwa razy się zastanowią zanim pójdą na "chorobę".

  - Teraz to ja wolę wziąć opiekę nad dzieckiem, niż miałaby to zrobić żona, która nie pracuje w służbach mundurowych - przyznaje jeden z opolskich policjantów. - Wiadomo, ja nic nie tracę, ona 20 procent płacy.

  Pieniądze, zaoszczędzone na zmianie w płaceniu mundurowym za L4, mają być przeznaczone na fundusz nagród i zapomóg. Będą z niego korzystać ci, którzy zastępują chorych kolegów.

  W projekcie zmian uwzględniono też sytuacje, kiedy uposażenie mundurowych przebywających na zwolnieniu, nie będą zmniejszane. 100 proc. pensji dostaną m.in. z powodu choroby mającej związek z ich pracą, wypadków, którym ulegną podczas służby i chorób zawodowych. Całość uposażenia będzie też wypłacana, jeżeli niezdolność do pracy powstała podczas służby poza granicami kraju (np. na misjach czy w czasie działań ratowniczych).

  Premier takie same zmiany zapowiedział wobec prokuratorów i sędziów.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (10) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo