Noblista na Uniwersytecie Opolskim

Archiwum uczelni
Prof. Paul Józef Crutzen (w środku) do Opola przyjechał na zaproszenie profesorów Marii i Witolda Wacławków.
Prof. Paul Józef Crutzen (w środku) do Opola przyjechał na zaproszenie profesorów Marii i Witolda Wacławków. Archiwum uczelni
Profesor Paul Józef Crutzen, holenderski chemik atmosfery i meteorolog, odwiedził opolską uczelnię.

Profesor Crutzen w swoich badaniach zajmuje się wpływem, jaki człowiek wywiera na klimat. W 1995 roku otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny chemii za pracę nad zmianami ilości ozonu.

Profesora interesuje w szczególności wpływ, jaki na zmiany w atmosferze i klimacie wywiera człowiek. Jako jeden z pierwszych zaproponował, by uznać, że od 200 lat żyjemy w nowej epoce geologicznej - antropocenie, czyli epoce gwałtownej urbanizacji, wyczerpywania przez człowieka paliw kopalnych gromadzonych przez setki milionów lat, a także zanieczyszczenia środowiska.

- To niesamowity naukowiec, wielki człowiek i badacz. Jako jeden z pierwszych zajmował się zjawiskiem zwanym dziura ozonowa. To dla nas wielkie wyróżnienie, że zgodził się odwiedzić naszą uczelnię - mówi prof. Piotr Wieczorek, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą.

- To drugi noblista, który pojawił się w progach uniwersytetu. Pierwszym był Lech Wałęsa, który jest naszym doktorem honoris causa. Wizyta prof. Crutzena świadczy o randze naszego uniwersytetu - dodaje prof. Wieczorek.

Prof. Crutzen do Opola przyjechał na zaproszenie państwa Wacławków, naukowców od lat zajmujących się m.in. odnawialnymi źródłami energii. W Opolu spędził dwa dni, potem pojechał do Krakowa i Zakopanego na ogólnopolską konferencję ECOpole, gdzie wygłosił wykład inauguracyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska