Noc Biologów na Uniwersytecie Opolskim zgromadziła tłumy

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Wydział Przyrodniczo-Techniczny UO to jeden z 34 ośrodków naukowych kraju, który przygotował dziewiątą już edycję Nocy Biologów. Opolanie mieli okazję zobaczyć wiele niezwykłych zjawisk, uczestniczyć w warsztatach i pokazach.

Naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego zaprosili miłośników biologii do swoich laboratoriów, na wykłady, pokazy, prezentacje, warsztaty i wystawy. Przygotowano 21 naukowych atrakcji, a łącznie odbyło się 38 spotkań. Tylko w zamkniętych wydarzeniach, na które obowiązywały wcześniejsze zapisy, uczestniczyło prawie 580 osób. W większości to uczniowie szkół podstawowych i średnich z całego regionu.

- Od biologii nie da się uciec. Ona nas otacza, jest ważna dla nas wszystkich i powinniśmy o nią dbać. To szczególnie istotne w kontekście zachodzących globalnych zmian - mówi Krystyna Waindzoch z Instytutu Biologii UO.

Jednym z hitów Nocy Biologów na UO był wykład multimedialny „Życie na krawędzi. Największe katastrofy ekologiczne w historii Ziemi”, który wygłosiła dr hab. Elena Jagt-Yazykova, geolog i paleontolog.

Z wypiekami na twarzy młodzi pasjonaci biologii słuchali o tym, jak rośliny radzą sobie z „nieprzyjaznym” środowiskiem i co się dzieje, gdy w środowisku zaczyna brakować któregoś z niezbędnych do życia elementów. - Rośliny są bardzo sprytne, nie brak wśród nich dziwaków, jak rośliny bez korzeni, rośliny mięsożerne, czy odporne. Najbardziej podobało mi się, wykonywanie preparatów do oglądania pod mikroskopem - mówi 11-letni Damian z Opola.

Na innym pokazie uczestnicy zobaczyli jak można izolować mikroorganizmy np. z rąk czy telefonów komórkowych. Na jeszcze innym dzieci dowiedziały się, że włosy ludzkie mogą służyć jako bioczujnik zanieczyszczenia środowiska rtęcią (chętni mogli oddać do analizy swoje włosy).

Licealiści sami przekonali się na co polują sowy, uczestnicząc w warsztatach preparacji ich wypluwek. Wielką frajdę mieli uczestnicy warsztatów „Kosmetyki od kuchni”, na których mogli samodzielnie zrobić żel, albo emulsję.

Niezwykle ciekawa była wystawa „Podwodne Opolskie” - ostatnia ekspozycja zmarłego przed miesiącem dr. Krzysztofa Spałka. To jedna z pierwszych tego typu wystaw fotograficznych w Polsce, przedstawiająca piękno podwodnej przyrody. Zdjęcia wykonano w różnego typu akwenach, w tym źródłach krasowych, stawach hodowlanych, zalanych wodą, nieczynnych piaskowniach i kamieniołomach oraz rzekach na Śląsku Opolskim.

Hasłem przewodnim Nocy Biologów w całym kraju było: Globalne zmiany środowiska

Przełom XX i XXI wieku przyniósł wiele niezwykłych odkryć biologicznych. Zaczęto poznawać genomy wielu organizmów, w tym człowieka czy rośliny kwiatowej. Na coraz szerszą skalę są uprawiane rośliny modyfikowane genetycznie. Trwa spór o globalne zmiany klimatyczne i ich wpływ na różnorodność biologiczną. Pojawienie się nowych chorób, groźnych dla człowieka, wyzwoliło lawinowy rozwój nauk biomedycznych. Wyzwaniem staje się dalszy rozwój cywilizacyjny w zgodzie z możliwościami środowiska. Wiele wskazuje na to, że XXI stulecie będzie wiekiem biologii. Trudno się więc dziwić, że ta fascynująca dziedzina nauki przyciąga rzesze chętnych do zgłębiania jej tajemnic.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska