Noc muzeów w Dreźnie

Robert Lodziński
Robert Lodziński
Zwinger - to najważniejszy zabytek Drezna. Zbudowany przez Augusta Mocnego zespół pawilonów jest jednym z najokazalszych na świecie przykładów architektury barokowej. To właśnie tam swoją siedzibę ma m.in. Galeria Dawnych Mistrzów i Zbrojownia. Obejrzeć można też kolekcję porcelany.Warto chłonąć atmosferę tego miejsca, odpoczywając przy fontannach na przepięknym dziedzińcu.
Zwinger - to najważniejszy zabytek Drezna. Zbudowany przez Augusta Mocnego zespół pawilonów jest jednym z najokazalszych na świecie przykładów architektury barokowej. To właśnie tam swoją siedzibę ma m.in. Galeria Dawnych Mistrzów i Zbrojownia. Obejrzeć można też kolekcję porcelany.Warto chłonąć atmosferę tego miejsca, odpoczywając przy fontannach na przepięknym dziedzińcu.
Drezno to jedno z najpiękniejszych miast Niemiec i dzieli nas od niego zaledwie trzy i pół godziny jazdy autem. Warto tam być w najbliższą sobotę.

Drezno ze względu na swoją urodę nazywane jest Florencją Północy. Ilość dzieł sztuki, niezwykłych kolekcji i zabytków tam zgromadzonych dorównuje atrakcjom stolicy Toskanii.

W najbliższą sobotę w Dreźnie organizowana jest noc muzeów. Za niewielką opłatą (szczegóły w ramce u dołu) można zwiedzić ponad 40 muzeów, zabytków i instytucji.
Oczywiście nikomu jeszcze nie udało się zobaczyć w jedną noc wszystkiego, dlatego należy starannie zaplanować trasę. Z góry uprzedzamy, że wybór nie będzie łatwy.

Wielbicieli sztuki przyciągnie Galeria Dawnych Mistrzów z obrazami m.in. Rafaela, Tycjana, Rembrandta, van Dycka czy El Greco. Drezno ma jedną z najwspanialszych na świecie kolekcji broni i uzbrojenia. Warto zobaczyć także bogaty zbiór ozdób i kosztowności i odwiedzić Muzeum Higieny.
Sam spacer po centrum miasta zapewnia wiele atrakcji. Zabytki oszałamiają. Przeciętnemu turyście przechadzającemu się tarasami wzdłuż Łaby trudno uwierzyć, że Drezno w 1945 roku zostało wręcz zmiecione z powierzchni ziemi.
W lutym tamtego roku miasto przeżyło jedno z najcięższych nalotów dywanowych w historii II wojny światowej. Niektóre ze zniszczonych zabytków skończono odnawiać dopiero w 2006 roku.

W ubiegłym miesiącu miasto spotkał inny, ale też ciężki cios.
Cała drezdeńska dolina Łaby została wykreślona z listy Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Powodem tej decyzji są plany budowy betonowego mostu nad Łabą, który miałby odciążyć ruch samochodowy w centrum miasta.

Drezdeńczycy są tą decyzją zasmuceni, jednak nie zmienia to faktu, że ich Florencja Północy jest miastem, które trzeba odwiedzić. Najlepiej w ten weekend.

Ważne

"Pochód książąt" to 102-metrowy fryz wykonany z porcelany miśnieńskiej. Przedstawia procesję wszystkich saksońskich władców i zdobi elewację Pałacu Królów i Elektorów. To właśnie w tym miejscu najłatwiej spotkać turystów z na wpół otwartymi ze zdziwienia i podziwu ustami.

Noc muzeów
Rozpoczyna się w sobotę 11 lipca o godzinie 18 i trwa do 1 w nocy w niedzielę.
Bilet: pojedynczy - 9 euro, dla rodziny: dwójka dorosłych i maksymalnie czwórka dzieci do 14 lat - 20 euro.
Można je kupić we wszystkich muzeach i w przedsprzedaży, szczegóły na www. dresden.de. Bilet uprawnia nie tylko do wstępów, ale także do korzystania z bezpłatnego transportu. Podczas nocy muzeów między poszczególnymi instytucjami kursują autobusy i tramwaj historyczny.

Dojazd
Najlepiej samochodem. Z Opola to 347 kilometrów, z tego 260 pokonujemy autostradą.
Podróż pociągiem jest mniej wygodna. Wymaga co najmniej jednej przesiadki (we Wrocławiu) i trwa blisko pięć godzin.

Noclegi
Wybór, zwłaszcza tych tańszych pokoi, nie jest już duży, ale można znaleźć w internecie kilka ofert. Jeśli zdecydujemy się spędzić w Dreźnie cały weekend (10-12 lipca) za dwie noce w pokoju dwuosobowych zapłacimy od 80 do 100 euro. Szukaj na: www.hotelclub.com, www.bookinhotel.com, www.booking.com.

Parkingi
Organizatorzy nocy muzeów sugerują zostawienie auta na obrzeżach miasta i dojechanie do centrum transportem publicznym.
Korzystanie z parkingów jest tam łatwiejsze niż u nas. Część z nich ma elektroniczne tablice informujące o ilości wolnych miejsc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska