Noc z Andersenem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu

Anna Konopka
Anna Konopka
Natasza, 8-latka, która spędziła noc z piątku na sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej. - Tu jest niezła frajda, w ogóle się nie boję - mówiła.
Natasza, 8-latka, która spędziła noc z piątku na sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej. - Tu jest niezła frajda, w ogóle się nie boję - mówiła. Anna Konopka
Kilkadziesiąt dzieci ze szkół podstawowych spędziło wczoraj noc w bibliotece. Dzieci wysłuchały baśni, stworzyły prace w ramach warsztatów, były też gry i zabawy.

Po wysłuchaniu baśni "Talizman", oczywiście autorstwa Andersena, dzieci tworzyły kolorowe prace plastyczne, na podstawie skojarzeń związanych ze słowami w różnych językach.

- Ja mam trzy światy. Na moim obrazku widać Ziemię, Saturna, Jowisza i ufoludki. Do końca jeszcze nie wiem, co będzie dalej - mówiła Natasza, 8-latka, która spędziła noc z piątku na sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej. - Niezła frajda, w ogóle się nie boję - dodaje.

Młodzi czytelnicy wysłuchali też fragmentów czeskiego bestsellera pt. "Niedoparki", a sala konferencyjna MBP zamieniła się na ten wieczór w miejsce szalonych gier i zabaw najmłodszych. W nocy z piątku na sobotę w MBO obowiązywały też bajkowe przebrania.

"Noc z Andersenem" to akcja międzynarodowa, którą biblioteki i inne instytucje organizują 2 kwietnia (lub w najbliższy weekend od tej daty, jak w Opolu), czyli w rocznicę urodzin słynnego duńskiego baśniopisarza i poety.

Hans Christian Andersen przyszedł na świat w roku 1805 w Odense (Dania). To autor takich klasyków literatury dziecięcej jak baśń "Brzydkie kaczątko", "Mała syrenka" czy "Księżniczka na ziarnku grochu".

- Co więcej wartości jakie niosą jego baśnie, są aktualne także w naszych czasach. Takie akcje jak "Noc z Andersenem" mają o tym przypominać oraz zachęcać do czytania książek przez dzieci - mówi Mariola Urbaniak, bibliotekarz z MBP w Opolu.

- Bo to w Czechach, w 2004 roku, po raz pierwszy odbyła się akcja pod hasłem "Noc z Andersenem". Początkowo przeprowadzano ją na małą skalę, były to np. kameralne spotkania głośnego czytania w bibliotekach, ale wkrótce akcja rozrosła się także za granicę i teraz z powodzeniem odbywa się nawet w Polsce - dodaje Jadwiga Lech, bibliotekarz z MBP w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska