Nocna akcja pomocy bezdomnym

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka, nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na policję lub straż miejską, a patrol na pewno przyjedzie
Jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka, nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na policję lub straż miejską, a patrol na pewno przyjedzie Policja
Policjanci, strażnicy miejscy i pracownicy pomocy społecznej, sprawdzali w nocy z środy na czwartek pustostany, klatki schodowe, wiaty, ogródki działkowe i teren pod mostami. Akcję prowadzono w Opolu, Brzegu i Prudniku.

- Naliczyliśmy w Opolu 7 osób - mówi Krzysztof Maślak, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu. - Wszyscy to mężczyźni w wieku od 45 do 62 lat z wykształceniem podstawowym, zawodowym i średnim. Nie chcieli jechać do noclegowni, choć oferowaliśmy pomoc. Otrzymali od nas ciepłą herbatę i informację, gdzie mogą szukać pomocy.

Z kolei, jak informuje Elżbieta Urzędowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym w Opolu, w noclegowni przebywa obecnie 78 osób.

- 25 kobiet i 53 mężczyzn - uściśla Elżbieta Urzędowska. - Mamy przygotowanych 120 miejsc, dlatego każdy, kto chce i będzie przestrzegać regulaminu, pomoc u nas otrzyma.

Bezdomnym pomaga też opolski Caritas. - Z naszej łaźni na ul. Szpitalnej 5a, która otwarta jest trzy razy w tygodniu każdego z tych dni korzysta 20 bezdomnych - mówi ks. dr Arnold Drechsler, dyrektorem Caritas diecezji opolskiej. - Trzy razy w tygodniu wydajemy też posiłki w naszej Misji Garażowej przy ul. Mickiewicza, zimą korzysta z nich do 20 osób dziennie.

Podobne akcje liczenia bezdomnych przeprowadzono w Prudniku i Brzegu. W tym pierwszym mieście w trakcie kontroli patrol znalazł wyziębionego 64-latka. Bezdomny leżał w śniegu na drodze gruntowej prowadzącej do ogródków działkowych.
- Mężczyzna był pod wpływem alkoholu - mówi Andrzej Spyrka z prudnickiej policji. - Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, które udzieliło mu pomocy. Potem 64-latek został przewieziony do budynku komendy, gdzie spędził noc.

Opolscy policjanci prowadzą też akcję „Nie bądźmy obojętni, każdy może ocalić życie”, która ma na celu zwrócenie uwagi na bezdomnych, czy osoby samotne i potrzebujące pomocy.

- Jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka, nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na policję lub straż miejską, a patrol na pewno przyjedzie - apeluje aspirant Karol Brandys z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. To samo dotyczy osób starszych i żyjących samotnie.

Komenda Wojewódzka Policji w Opolu udostępniła we wrześniu Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa ( dostępna jest stronie www.opolska.policja.gov.pl). Za jej pośrednictwem ludzie mogą zgłaszać informacje o przestępstwach i niepokojących ich zjawiskach, ale również daje ona możliwość zgłaszania miejsc przebywania osób bezdomnych. Do tej pory zaznaczyli 87 takich przypadków.

- Wystarczy kliknąć myszką komputera na odpowiednią ikonkę, zaznaczyć na mapie miejsce, w którym są bezdomni, a my na pewno wyślemy tam patrol - mówi Karol Brandys. - Oczywiście cały czas można też dzwonić pod numery alarmowe 997 lub 112.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska