Nocne dyżury aptek na Opolszczyźnie tylko do północy. To kompromisowe rozwiązanie, tak twierdzi branża aptekarska

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Nocne dyżury aptek mogą zostać na stałe ograniczone do godziny 24:00.
Nocne dyżury aptek mogą zostać na stałe ograniczone do godziny 24:00. Archiwum NTO/Sławomir Mielnik
Władze kilku opolskich powiatów zgodziły się na ograniczenie nocnych i świątecznych dyżurów aptek do godziny 23:00 lub 24:--. – To dobry kompromis. Mieszkańcy się do niego przyzwyczaili – uważa Marek Tomków, prezes Opolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Na początku mijającego roku władze powiatu prudnickiego zgodziły się, aby apteki w Prudniku i w Głogówku dyżurowały naprzemiennie tylko do północy. Od tego czasu do starostwa nie wpłynęła ani jedna skarga od mieszkańca, że spowodowało to jakieś utrudnienia w dostępie do leków.

W tej sytuacji zarząd powiatu proponuje, aby także w 2023 roku ograniczyć nocne dyżury aptek do godziny 24:00 w dni robocze i wolne od pracy. Wcześniej rada powiatu uchwalała dyżury przez całą noc, ale w praktyce część aptek nie stosowała się do harmonogramu i wieczorem zamykała działalność.

- Dyżury nocne trwające do godziny 23:00, to złoty środek pomiędzy oczekiwaniami ludzi, a możliwościami aptek – komentuje Marek Tomków, prezes Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej. – Rozumiemy oczekiwania mieszkańców, ale dyżur trwający całą noc kosztuje. W sytuacji, gdy co czwarta apteka jest zadłużona, to mogło by być dla nich poważnym zagrożeniem.

Ograniczenie nocnych dyżurów do godziny 23:00 wprowadziły dotychczas powiaty oleski, kluczborski i namysłowski. Część z nich przedłużą to rozwiązanie na kolejne lata. W innych powiatach środowiska farmaceutów ciągle spierają się o to z samorządowcami.

- Taki ograniczony czasowo dyżur nigdzie nie powodował skarg, ludzie się przyzwyczajają – mówi Marek Tomków z OOIA. – Ministerstwo zdrowia przeprowadziło badania, z których wynika, że po godzinie 23 pacjenci sporadycznie kupują w aptece potrzebne nagle lekarstwa.

Obecnie koszt zatrudnienia farmaceuty na nocnym dyżurze pokrywa apteka. W sejmie czeka na debatę nowelizacja prawa farmaceutycznego, zgodnie z którą za dyżur do godziny 23 ma płacić Narodowy Fundusz Zdrowia. Zmiany w prawie mają tez umożliwić samorządom dofinansowanie nocnych dyżurów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska