Nordic walking. Dwa kijki i do dzieła!

Ewa Bilicka
Jeśli chodzimy po twardym podłożu, takim jak asfalt, to nakładamy na kije tzw. buciki.
Jeśli chodzimy po twardym podłożu, takim jak asfalt, to nakładamy na kije tzw. buciki.
Ten sport może uprawiać każdy bez względu na wiek, kondycję i tuszę. To także sport towarzyski - bo rozmowa wcale nie przeszkadza w nordic walking.

Maszerując z kijami, uaktywniamy większość mięśni, usprawniamy układ krążenia i układ oddechowy. Ten sport wpływa też pozytywnie na naszą postawę. Chód z wykorzystaniem kijków jest nawet o 40 proc. bardziej efektywny niż bez nich. Nordic walking pochłania 400 kalorii na godzinę, podczas gdy szybki chód zabiera około 280 kalorii w tym samym czasie.

Waldemar Pogrzeba, instruktor nordic walking, radzi: - Spacer z kijkami jest coraz bardziej popularnym rodzajem rekreacji, mogą go uprawiać wszyscy i co więcej - nie wymaga posiadania bardzo profesjonalnego oraz bardzo drogiego sprzętu. W końcu - jak sama nazwa wskazuje - jest to spacer z kijami, więc - w ostateczności - mogą bycie to kije o równej i wygodnej długości. Nordic walking nie jest niczym innym, jak narciarstwem biegowym, tyle że bez śniegu, a więc i bez nart. Można nawet używać kijków wykorzystywanych w narciarstwie biegowym. Ekskluzywnym oraz drogim sprzętem nie odstraszamy chętnych do uprawiania nordic walking.

Oczywiście im dłużej i częściej wybieramy się na spacery, tym bardziej nabieramy ochoty na kupno profesjonalnych kijków. Odróżniają się one specjalną rękawicą, która ułatwia utrzymanie kija w dłoni, także podczas wyrzutu dłoni do przodu i w tył. Są lekkie a zarazem bardzo wytrzymałe, najlepsze są wykonane z włókna węglowego z żywicą. Są kije do lewej i do prawej ręki - mają odpowiednie oznaczenie, np. na rękawicach. Dobrze, aby miały - poza ostrymi końcówkami - tzw. buciki. Są to nakładki na kije, które stosujemy podczas marszu po asfaltowym czy brukowym podłożu - wówczas kije nie będą się ślizgać. Ostre końcówki są przydatne podczas spaceru po miękkim podłożu - w lesie, na polu. Wówczas kije się wbijają w to podłoże i zapewniają nam stabilność.

Podczas spaceru nordic walking pracuje około 90% wszystkich naszych mięśni. Aby wykorzystać je w sposób maksymalny, należy przyjąć odpowiednią postawę. Kij musi być wbity pod kątem około 60 stopni w podłoże - pamiętajmy o tym, wybierając jego długość. Ruchy ręki powinny odbywać się w płaszczyźnie barku, a nie łokcia. Kije wbijamy w podłoże na wysokości środkowej części stopy. Z takimi kijami można iść w naprawdę dobrą trasę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska