Nowa atrakcja edukacyjna dla młodych opolan - plac wodny otwarto w Opolu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Pierwszy na Opolszczyźnie wodny plac edukacyjny pn. „Moc żywiołu – woda” otwarto w środę (18.05) w Opolu.

Wodny plac edukacyjny znajduje się w ogrodach Zaczarowanego Świata – Centrum Nauki i Eksperymentu Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu przy ul. Dubois 36.

To jedyne takie miejsce w regionie, gdzie uczniowie podczas zajęć będą poznawać zasady działania różnych urządzeń wodnych, np. śruby Archimedesa, koła wodnego, zapory, spustów, czy koła perskiego. Dzieci przekonają się dlaczego warto zbierać deszczówkę i dowiedzą się, jak wielkie znaczenie dla każdej żywej istoty ma woda i w jaki sposób należy oszczędzać jej zasoby. Woda uruchamiająca urządzenia na placu też działa w obiegu zamkniętym, a gospodarze gromadzą ją w magazynach deszczówkowych.

Tabliczki informacyjne ze słuchowiskami tematycznymi dotyczącymi wody wzbogacają i uatrakcyjniają wartość merytoryczną placu wodnego.

Przy placu umieszczono także ławkę solarną, ze stacją naprawczą dla rowerów, która pozwoli w przystępny sposób wytłumaczyć zasadę działania paneli fotowoltaicznych.

- To kolejny punkt na edukacyjnej mapie Opola i mamy nadzieję, że miejsce to wzbogaci ofertę edukacyjną zajęć organizowanych w Zaczarowanym Świecie i przyciągnie młodych bystrzaków - mówi Lesław Tomczak, dyrektor RZPWE.

Plac wodny bardzo się spodobał pierwszym młodym gościom - uczniom szkół podstawowych ze Strojca, Opola, Kluczborka oraz Praszki, obecnym na otwarciu. Wczoraj jednocześnie zainaugurowano cykl festiwali edukacyjnych pn. „Dni wody“, w których wezmą udział wszystkie szkoły uczestniczące w projekcie.

Plac będzie także otwarty dla indywidualnych zwiedzających. Informacji na ten temat należy szukać na stronie i facebooku Centrum Nauki i Eksperymentu RZPWE.

Inwestycja powstała w ramach projektu: „Prowadzenie działań edukacyjno-informacyjnych pn. Bioróżnorodność Opolszczyzny w ujęciu wodnym czyli H2O dla BIO oraz wzmocnienie infrastruktury edukacji ekologicznej” współfinansowana ze środków EFRR w ramach Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska