Nowa elektrociepłownia ECO już gotowa (wideo)

Artur Janowski
Tomasz Piętka, dyrektor d.s. handlowych w ECO pokazuje nową inwestycję.
Tomasz Piętka, dyrektor d.s. handlowych w ECO pokazuje nową inwestycję. Mariusz Jarzombek/nto
Energetyka Cieplna Opolszczyzny zakończyła budowę elektrociepłowni wartej 82 mln zł. Dzięki niej firma może mocniej wejść na rynek dostaw prądu. Już zdobyła kontrakt na oświetlenie ulic w Opolu.

Elektrociepłownia była największą inwestycją w Opolu i jedną z największych na Opolszczyźnie. Była, bo zakład na ulicy Harcerskiej jest gotowy i niebawem rozpocznie produkcję.

- Jesteśmy już po rozruchu próbnym i przed pomiarami gwarancyjnymi, a to ostatni, niezbędny etap do uruchomienia układu kogenera-cyjnego, czyli takiego, który produkuje ciepło i energię elektryczną - tłumaczy Tomasz Piętka, dyrektor ds. handlowych w ECO.

Maksymalna moc cieplna drugiej elektrociepłowni przy ul. Harcerskiej wynosi 30 MWt, maksymalna moc elektryczna 10,9 MWe. Na budowę zakładu o wartości około 82 mln zł spółka zdobyła unijne dofinansowanie z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Do tej pory w Opolu 23 procent ciepła produkowane jest w tzw. wysokosprawnej kogeneracji przy wykorzystaniu do tego celu paliwa gazowego - opowiada Iwona Nawrot-Szczepanik, rzecznik ECO. - Po uruchomieniu nowej elektrociepłowni udział produkcji ciepła w  kogeneracji wzrośnie do około 60 procent (ok. 900 tys. GJ) oraz 95 tys. MW prądu.

Dyrektor Tomasz Piętka podkreśla, że obie elektrociepłownie (stara i nowa) będą pracować równolegle od  września do kwietnia, czyli w  okresie grzewczym, z kolei latem - gdy zapotrzebowanie na ciepło jest znacznie mniejsze - tylko jedna.

Zobacz film z nowej elektrociepłowni w Opolu

Zobacz wideo »

- Od lat produkujemy dla siebie prąd, wychodzimy też z  dostawami do odbiorców zewnętrznych, a nowy zakład pozwoli nam je podwoić, a od 1 lipca umożliwi też oświetlenie ulic w całym Opolu - dodaje Tomasz Piętka. 
Elektrociepłownia jest wyposażona w najnowocześniejsze obecnie urządzenia i spełnia najbardziej wyśrubowane normy ochrony środowiska. Jak działa?

Dzięki spalaniu węgla w temperaturze nawet 900 stopni wytwarza się para, napędzającą wielką turbinę, bezpośrednio sprzężoną z generatorem.

Oba urządzenia są sercem zakładu, odpowiadającym za produkcję energii elektrycznej. Ciepło pozostałe po produkcji prądu trafia do tzw. wymiennika ciepła, a on z kolei przekazuje je do  sieci ciepłowniczej.

Przedstawiciele ECO przekonują, że nowy zakład wpłynie na stabilizację cen ciepła w mieście, a także na zwiększenie zatrudnienia o 8 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska