Nowa elektrociepłownia i instalacja do produkcji płynnych nawozów w Grupie Azoty ZAK za 630 mln zł

Oprac. Edh
22 maja w obecności ministra skarbu, Włodzimierza Karpińskiego wmurowano kamień węgielny pod budowę elektrociepłowni oraz  symbolicznie rozpoczęto budowę instalacji do produkcji płynnych nawozów saletrzano-mocznikowych RSM.
22 maja w obecności ministra skarbu, Włodzimierza Karpińskiego wmurowano kamień węgielny pod budowę elektrociepłowni oraz symbolicznie rozpoczęto budowę instalacji do produkcji płynnych nawozów saletrzano-mocznikowych RSM. Archiwum Grupy Azoty ZAK
Obie inwestycje wpisują się w plan rozwoju naszej spółki. Pierwsza jest konieczna do naszej działalności, druga poszerza nasze portfolio o nowy produkt, tworzy kolejne miejsca pracy i nowe kompetencje w obszarze nawozów - mówi Adam Leszkiewicz, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK SA.

Do 2020 roku w całej Grupie Azoty na inwestycje przeznaczono aż 7 mld złotych. - „Wszystkie inwestycje, które realizujemy mają jedną cechę wspólną – innowacyjność. Dzięki temu możemy budować naszą silną pozycję na konkurencyjnym rynku. Bardzo ważne jest też to, że  opieramy się na polskiej myśli naukowej i na polskim wykonawstwie. W ten sposób w Grupie Azoty tworzymy innowacyjną przyszłość polskiej gospodarki” – mówił w czasie uroczystości, 22 maja, Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty.

Zdaniem obecnego na uroczystości Włodzimierza Karpińskiego, Ministra Skarbu Państwa, Grupa Azoty uruchamiając kolejne inwestycje po  raz kolejny w ostatnich miesiącach udowadnia, że polska chemia staje się jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki i polskiego przemysłu.

- „Grupa Azoty jest już benchmarkiem polskiej innowacyjności, znakiem rozpoznawczym przemysłu nie tylko w Polsce, ale także wizytówką polskiej gospodarki na świecie. W Kędzierzynie do końca 2020 r. założyliście, że na nowe projekty inwestycyjne przeznaczycie ponad 1,5 mld zł. To duża kwota, a zatem nie ma więc na co czekać” – podkreślał Minister Karpiński.

Nowa kędzierzyńska elektrociepłownia będzie produkować 25 MW energii elektryczneji 140 Mg/h megawatów energii termicznej. To modelowa inwestycja w zakresie ochrony środowiska realizowana zgodnie z  wymaganiami dyrektywy IED. Żadne z odpadów nie będą składowane. Znajdą one zastosowanie, m.in. w przemyśle budowlanym, drogowym, i górnictwie. Całość inwestycji ma być zamknięta do końca 2019 roku, a jej pierwszy etap do końca 2016 roku. Głównym wykonawcą I etapu jest RAFAKO S.A. Wykonawcą instalacji do produkcji RSM, drugiej inwestycji, której budowę rozpoczęto również w piątek będzie firma PROZAP Sp. z o.o wchodząca w skład Grupy Azoty.

- „To dla nas bardzo ważne by to właśnie polskie firmy uczestniczyły w powstawaniu naszych kluczowych projektów. Realizując nasze inwestycje pokazujemy, że chcemy być jednym z liderów innowacyjności i jest to ważny element naszego programu rozwojowego – podkreśla prezes Adam Leszkiewicz.
 
Uruchomienie produkcji nawozów płynnych w Grupie Azoty Kędzierzyn oznacza pojawienie się na rynku kolejnego produktu spółki. Tym samym kędzierzyńskie azoty włączą się do sieci dystrybucji nawozów płynnych, tworzonej przez Grupę Azoty.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska