Nowa nadzieja dla chorych

Redakcja
Uruchomiony został pierwszy polski serwis internetowy poświęcony udarowi mózgu. Informacje na stronie www.udarmozgu.pl kierowane są zarówno do lekarzy, jak i do pacjentów.

Serwis ten zawiera najnowsze dane na temat możliwości zapobiegania i leczenia udaru.
- Na stronie - informuje Małgorzata Skoczylas - pacjenci znajdą przystępny opis tej choroby, jej objawów oraz informacje na temat poszczególnych rodzajów udaru mózgu. Dowiedzą się też, jakie badania są wykonywane w przypadku podejrzenia udaru oraz znajdą ilustrowany opis centralnego układu nerwowego.
Udar mózgu jest jednym z największych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Każdego roku z jego powodu umiera ok. 5 mln osób - jest to druga najczęstsza przyczyna zgonów na kuli ziemskiej. Co najmniej 15 mln ludzi przeżywa udar, ale dla wielu z nich kończy się to inwalidztwem. W Polsce rocznie rejestruje się ok. 60-70 tys. nowych zachorowań. Niestety, u nas umieralność z tego powodu jest jedną z najwyższych w Europie.

Główną przyczyną występowania udarów mózgu jest nieskutecznie leczone (lub w ogóle nieleczone) nadciśnienie tętnicze krwi. Na szczególną uwagę na wyżej wspomnianej stronie internetowej zasługuje część pn. "Poglądy". Zamieszczono na niej wstępne wyniki najnowszego badania Progress, które stworzyło chorym nową nadzieję. Było ono prowadzone m.in. pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia, a objęto nim pacjentów po udarze w 172 szpitalach w Europie, Azji, Australii i Nowej Zelandii, którym podawano peryndopryl (w Polsce występujący pod nazwą Prestarium) w celu obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.

Lek ten, zdaniem naukowców, stwarza nowe możliwości zapobiegania udarom mózgu oraz zawałom serca. Wyniki badania Progress udowodniły też, że jeden na 18 pacjentów po udarze nim leczonych uniknie w ciągu 5 lat śmierci, zawału serca lub ponownego udaru. Zmniejsza on również ryzyko poważnych powikłań poudarowych, takich jak inwalidztwo czy demencja.

- Jest to ogromny krok naprzód - uważa dr hab. med. Tomasz Grodzicki z Katedry Gerontologii i Medycyny Rodzinnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. - Dotychczas uważano, że leki obniżające ciśnienie są przydatne jedynie w przypadku pacjentów z nadciśnieniem. Teraz wykazano, że peryndopryl daje korzystny efekt także u znacznie liczniejszej grupy osób po udarze, którzy mają prawidłowe wartości ciśnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska